Ústav farmakológie získal projekt VEGA, v rámci ktorého sa rieši problematika vplyvu humínových kyselín na zdravotný stav, imunitu, produkčné ukazovatele a kvalitu mäsa brojlerových kurčiat. Okrem toho sa ústav podieľa aj na riešení projektu APVV (APVV-15-0377), v ktorom sa zameriava na problematiku tvorby biofilmu a rezistencie kvasiniek rodu Malassezia.
Výskumná činnosť ústavu je zameraná na určenie priamej toxicity prípravkov na ochranu rastlín, liečiv a environmentálnych kontaminantov na zvieratá a ľudí za použitia rôznych animálnych modelov alebo modelov in vitro. Tak isto je vedecký výskum ústavu zameraný na štúdium účinkov nízkych dávok pesticídnych látok, liečiv, liečiv a živočíšnych jedov pri ich dlhotrvajúcom (chronickom) pôsobení na organizmus zvierat, hlavne na určenie miery rizika ich imunotoxickosti, hepatotoxickosti, genotoxicity, embryotoxicity, sledovaniu účinkov na reprodukciu a i. u človeka, zvierat, voľne žijúcich zvierat, rýb a včiel.
Ústav humánnej a klinickej farmakológie v spolupráci s externými vedeckými inštitúciami rieši výskumné úlohy týkajúce sa problematiky centrálnej regulácie príjmu potravy a jej farmakologického ovplyvnenia resp. protinádorového účinku látok izolovaných z prírodných zdrojov.