Profil absolventa študijného programu všeobecné veterinárske lekárstvo je formovaný počas štúdia najmä na odborné činnosti v oblasti štátnej správy, Komory veterinárnych lekárov ako súkromný veterinárny lekár, v oblasti laboratórnej praxe, súkromnej sfére pôdohospodárstva, potravinárstva, farmácie, v školstve, vedecko–výskumnej oblasti a ochrane životného prostredia.
Učebný plán je zostavený v intenciách požiadaviek EÚ – 78/1027/EEC.
V prvých rokoch štúdia v rámci teoretických a predklinických disciplín si študent osvojuje biologické zákony živej prírody vo vzťahu k veterinárnej medicíne, poznáva problematiku živej hmoty v širších súvislostiach vo vzťahu k ekosystému a ich vzájomnej interakcie. Poslaním tohto štúdia je poznanie biochemických procesov v komplexe s fyziológiou orgánov a sústav mikroorganizmov a makroorganizmov s odlišnosťami jednotlivých druhov zvierat.
Základné vedomosti uplatňuje pri štúdiu študijných predmetov, ktoré sú zamerané na zdravotnú a hygienickú problematiku chovu zvierat. Pre medicínske pôsobenie čerpá poznatky hlavne z oblasti anatómie, histológie, výživy a dietetiky, fyziológie a patologickej fyziológie, ale aj farmakológie, toxikológie, laboratórnej a klinickej diagnostiky. Pre jeho uplatnenie v praxi slúži teoretická a praktická príprava v odborných predmetoch v smere veterinárno – terapeutickom, ale hlavne preventívnom so zameraním na ochranu životného prostredia, ekológiu a produkciu zdravotne nezávadných potravín a surovín živočíšneho pôvodu. Je pripravený riešiť bezodpadové technológie, možnosti neškodného odstraňovania odpadov, respektívne ich ďalšieho využitia. Vedomosti o reziduálnych látkach a ich vplyve na kvalitu surovín a potravín živočíšneho pôvodu v rámci potravinového reťazca využije pri ochrane zdravia zvierat a prostredia s priamym dosahom na zdravie človeka.
Prioritou štúdia je teoretická a praktická príprava v odborných klinických predmetoch podľa druhov zvierat z aspektu chorôb vnútorných, infekčných, inváznych a toxických, porúch metabolizmu a poškodenia organizmu žiarením a ďalšími nepriaznivými vplyvmi prostredia.
Počas štúdia získava vedomosti a poznatky o chorobách spoločných pre človeka a zvieratá, čím prispieva k ochrane zdravia človeka a zníženému výskytu zoonóz v humánnej populácii.
Súčasťou štúdia je výučba študijných predmetov z oblasti hygieny potravín, čo absolventovi umožňuje vykonávať štátny dozor nad hygienou produkcie potravín a dozor pri ochrane štátnych hraníc z veterinársko – hygienického aspektu.
Učebný plán je zostavený tak, aby umožňoval absolventovi prakticky sa uplatniť v agrokomplexe a pokračovať v získavaní ďalších odborných vedomostí v postgraduálnom štúdiu.
Príprava absolventov uvedeného študijného programu je zameraná tak, aby mu umožňovala v plnom rozsahu plniť toto profesionálne zameranie a uplatnenie absolventa v praxi: