Zameranie pracoviska anatómie je dlhodobo orientované na štúdium cievneho systému laboratórnych zvierat. Vzhľadom na vysokú morfologickú variabilitu cievneho systému s rôznou prevalenciou v jednotlivých oblastiach tela a s eventualitou výskytu anastomóz a alternatívnych ciest, sledujeme usporiadanie cievneho systému s dôrazom na anatomické variácie, komunikáciu žíl, zmeny v existencii a pozícii ciev, formovaní spoločných vetiev a analýzu vzájomných cievnych vzťahov.
Posledné roky rieši pracovisko anatómie vysoko aktuálnu tému spadajúcu pod regeneračnú medicínu, ktorá patrí k dynamickým oblastiam modernej ortopedickej terapie. To vedie k potrebe zapojenia sa vedeckých tímov pri riešení problematiky liečby traumatického poškodenia chrupkového a kostného tkaniva. Pracovisko sa zaoberá komplexným in vivo predklinickým testovaním nových typov biomateriálov vyvinutých v spolupráci s kolektívom Ústavu materiálového výskumu SAV. Vzájomné prepojenie univerzitného a akademického výskumu umožnilo synergicky doplniť a urýchliť vývoj biomateriálov v danej oblasti v regióne Košíc, výsledkom čoho sú materiály, ktoré je možné svojou funkčnosťou zaradiť medzi špičkové, minimálne v európskom meradle. Predbežné výsledky na in vitro a ex ovo úrovni potvrdili bezpečnosť a biokompatibilitu vyvinutých biomateriálov. V súčasnosti prebiehajú predklinické predbežné štúdie na in vivo modeloch veľkých zvierat, ktoré potvrdzujú efektívnosť a účinnosť liečby rozsiahlejších defektov chrupkového tkaniva, aplikáciou pórovitých biolopymérných kompozitných systémov. Cieľom spolupráce je výrazne urýchliť hojenie defektov kĺbovej chrupky s kompletným vyhojením a tvorbou kvalitatívne porovnateľného chrupkového tkaniva a subchondrálnej kosti v porovnaní s okolitým, pôvodným tkanivom. Výsledky prispievajú k najnovším poznatkom regenerácie chrupkového a kostného tkaniva, s následnou aplikáciou vyvinutých a funkčných biomateriálov v klinickej praxi veterinárnej a humánnej medicíny.
Výskumná činnosť pracoviska histológie a embryológie je dlhodobo zameraná na štúdium štruktúry a ultraštruktúry rozličných tkanív a orgánov zvierat. V posledných rokoch sa vedecko-výskumná činnosť orientuje na objasnenie vplyvu rozličných xenobiotík na štruktúru orgánov rôznych druhov zvierat. Zameriava sa na sledovanie štrukturálnych zmien vybraných orgánov dospelých a juvenilných potkanov, ktoré vznikajú vplyvom neionizujúceho elektromagnetického žiarenia aplikovaného prenatálne alebo postnatálne. Štúdium prebieha na úrovni svetelnej a transmisnej elektrónovej mikroskopie, s využitím konvenčných ako aj moderných imunohistochemických metód. V spolupráci s Neurobiologickým ústavom SAV v Košiciach sa podieľa sa na riešení výskumných úloh zameraných na štúdium elektromagnetického žiarenia na neurogenézu
Vedecko-výskumná činnosť pracoviska patologickej anatómie sa orientuje na:
Pracovisko realizuje tiež diagnostické pitvy a histopatologickú diagnostiku pre veterinárne pracoviská z celého Slovenska.