
Trojročný projekt monitoruje kliešte a komáre v piatich krajinách. Partnerom je UVLF
Vytvorenie systému monitorovania komárov a kliešťov na národnej úrovni a dohľad nad novými patogénmi v rámci iniciatívy Jedno zdravie (One Health) je hlavným cieľom medzinárodného projektu OH SURVector, na ktorom sa podieľa Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF) a ďalších sedem inštitúcií z piatich európskych krajín (Rakúsko, Česko, Grécko, Maďarsko a Slovensko).
Projekt OH SURVector (One Health surveillance and Vector monitoring for cross-border pathogens – Jedno zdravie, dohľad a monitorovanie vektorov cezhraničných patogénov) chce prispieť k ochrane zdravia ľudí, zvierat a životného prostredia. Zameriava sa na tri základné okruhy záujmu. Prvým je včasné odhalenie zmien súvisiacich s výskytom vektorov a patogénov v členských štátoch konzorcia. Druhým je včasné odhalenie epidémií a monitorovanie prebiehajúcich ohnísk ochorení prenášaných vektormi. Tretím je posilnenie medziodvetvovej spolupráce na vnútroštátnej a cezhraničnej úrovni smerom k integrovanému prístupu Jedno zdravie.
Väčšinu ľudských infekčných ochorení na svete spôsobujú zoonózy - infekčné choroby, ktoré sa prenášajú medzi zvieratami a ľuďmi. Viac ako 17 percent všetkých infekčných ochorení u ľudí predstavujú tzv. choroby prenášané vektormi (VBD - vector-borne diseases). Vektor je v epidemiológii prenášač pôvodcov infekcií z organizmu na iný organizmus. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) takéto choroby každoročne spôsobujú viac ako 700 tisíc úmrtí. Do veľkej miery sa im dá predchádzať kontrolou vektorov (prenášačov). Kľúčovými faktormi úspechu účinnej a cielenej kontroly vektorov sú posilnené systémy monitorovania a dohľadu. Kontrola a eliminácia VBD je tiež súčasťou akčných plánov spoločnej stratégie „Jedno zdravie“, na ktorej sa podieľajú štyri svetové organizácie: FAO - Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo, UNEP - Program Spojených národov pre životné prostredie, WHO - Svetová zdravotnícka organizácia a WOAH - Svetová organizácia pre zdravie zvierat.
Počas troch rokov trvania projektu sa v piatich štátoch zavedie a rozšíri jednotný zdravotný dohľad nad vybranými vektormi a patogénmi, ktoré prenášajú. „Chceme zabezpečiť včasné varovanie pred zavlečením nových druhov kliešťov a komárov, ktoré sú schopné prenášať zoonotické patogény a tiež ich včasnú detekciu,“ hovorí hlavná riešiteľka za Slovensko, vedúca Katedry epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia UVLF prof. MVDr. Anna Ondrejková, PhD. „S tým súvisí aj včasné zistenie zmeny geografického a časového rozšírenia vektorov a patogénov, o ktorých je známe, že sa vyskytujú v krajine. Zameriavame sa na zástupcov rodu Borrelia, vírus kliešťovej encefalitídy (TBEV), vírus krymsko-konžskej hemoragickej horúčky (CCHFV) a vírus západonílskej horúčky (WNV). Zisťujeme, nakoľko sa kliešte a komáre šíria do nových oblastí alebo sa objavujú mimo súčasnej obvyklej sezóny. Tak môžeme včas zistiť zvýšené riziko postihnutia ľudí týmito patogénmi a monitorovať ohniská chorôb prenášaných kliešťami a komármi. Keďže komáre ani kliešte nepoznajú hranice, posilnená spolupráca na národnej a cezhraničnej úrovni by nás mala naučiť fungovať cez integrovaný prístup k „jednému zdraviu“.
Počas prvého roka riešenia projektu sa uskutočnili desiatky terénnych výjazdov s cieľom zberu kliešťov a komárov vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska. Tisíce zozbieraných kliešťov a komárov teraz odborníci na Katedre epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia UVLF postupne určujú a laboratórne spracúvajú.
Faktory ako teplota, vlhkosť, zmeny vo využívaní pôdy, hustota hostiteľov alebo ľudské správanie, ktoré vplývajú na vznik zoonóz, sú obzvlášť dôležité pre vektory a ich šancu prenášať patogény. Vzhľadom na meniace sa podmienky v dôsledku globálnej zmeny klímy nie je otázkou, či, ale kedy sa na juhu Európy alebo v centrálnej časti Európskej únie objavia nové patogény prenášané vektormi. Členské štáty EÚ sa preto musia pripraviť na zavedenie systémov dohľadu na včasné zisťovanie patogénov prenášaných vektormi, aby mohli včas a účinne reagovať na zníženie vystavenia týmto patogénom a tiež záťaže chorobami. Choroby nerešpektujú hranice, preto je cezhraničná spolupráca kľúčová pre posilnenie vnútroštátnych a medzinárodných kapacít, získavanie skúseností a zvýšenie včasnej reakcie.
Údaje získané v rámci projektu OH SURVector sú základom pre nepretržité hodnotenie rizika chorôb prenášaných kliešťami a komármi pre verejné zdravie a zdravie zvierat. „Zistenia z trojročného sledovania budú dôležité aj pre plánovanie dlhodobého dohľadu v piatich krajinách po ukončení projektu, teda od sezóny 2027,“ dodáva profesorka Ondrejková. „Výstupy sa využijú na prispôsobenie vnútroštátnych činností. Všetci partneri projektu sa budú navzájom učiť, vymieňať si príklady osvedčených postupov medzi krajinami s rôznou históriou výskytu vektorov a záťaže VBD a získajú komplexnejší obraz o situácii v Európe. Mohli by sme tak popísať harmonizovateľné charakteristiky riešení dohľadu, ktoré sa prispôsobia rôznym klimatickým a geografickým situáciám od stredomorského až po vysokohorské podnebie.“
Hľadať do budúcnosti takéto riešenia je veľmi dôležité, pretože na Slovensku v súčasnosti neexistuje systematický environmentálny dohľad nad populáciou ľudí, zvierat a životným prostredím zameraný na kliešte a komáre. S výnimkou pasívneho dohľadu založeného na povinnom hlásení potvrdených prípadov lymskej boreliózy, kliešťovej encefalitídy a západonílskej horúčky neexistuje žiadny systémový aktívny dohľad nad vektormi. Mapovanie vektorov a patogénov v endemických a neendemických oblastiach ich výskytu poskytne dôležité údaje na posúdenie rizika pre ľudí a zvieratá v Európe. Tieto informácie sú kľúčové pre informovanie verejnosti o riziku možnej infekcie patogénmi prenášanými kliešťami a komármi a pre poskytnutie informácií o účinných preventívnych opatreniach.
Konzorcium OH SURVector tvorí osem inštitúcií z piatich členských štátov EÚ:
Rakúsko (AGES – Rakúska agentúra pre zdravie a bezpečnosť potravín),
Česko (SZÚ – Štátny zdravotný ústav),
Grécko (EODY – Národná organizácia verejného zdravia, AUTH – Aristotelova univerzita v Solúne, ELGO – Helénska poľnohospodárska organizácia),
Maďarsko (NCPHP – Národné centrum pre verejné zdravie a farmáciu, NFCSO – Národný úrad pre bezpečnosť potravinového reťazca),
Slovensko (UVLF – Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
Trvanie projektu: 1. januára 2024 – 31. decembra 2026
WEB projektu: https://www.ages.at/ohsurvector#c28727
WEB UVLF: https://www.uvlf.sk/program-eu4health a https://www.uvlf.sk/en/program-eu4health
Členovia projektového tímu pri zbere kliešťov v rôznych regiónoch Slovenska v marci tohto roku:
zľava mestský turistický chodník ČADCA, okollie MYSLAVY a pasienky pri farme oviec v OŠČADNICI
Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu 101132974 - OH SURVector.
Vyjadrené názory a stanoviská sú výlučne názormi autora (autorov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie
alebo Európskej výkonnej agentúry pre zdravie a digitalizáciu (orgán poskytujúci pomoc).
Európska únia ani orgán poskytujúci pomoc za ne nemôžu niesť zodpovednosť.