
Polstovka koní vyrazila Košicami na Hubertovu jazdu 2024
Jazdeckú a poľovnícku sezónu symbolicky uzavrela slávnostná Hubertova jazda, ktorú v piatok 11. októbra 2024 usporiadala Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF) a Jazdecký klub TJ Slávia UVLF v spolupráci s Mestom Košice. Na chrbty 46 koní vysadli jazdci a ďalšie štyri koníky ťahali dva kočiare s hosťami, takže presne polstovka tátošov potešila v daždivom premenlivom počasí návštevníkov mesta. Hubertova jazda vzdala česť jazdcom, športovcom a koňom, ktoré celý rok slúžia človeku, reprezentujú ho a pomáhajú mu v jeho práci.
Na poludnie o 12. hodine sa jazdci na koňoch stretli pri bronzovej soche žrebca Arda uprostred areálu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V sprievode poľovníckych trubačov z Lesničiarskeho krúžku záujmovej činnosti pri SOŠ lesníckej v Prešove sa zoradili okolo symbolu univerzity, ktorý v tomto roku oslavuje 45. narodeniny. Kôň je symbolom UVLF. Bronzová plastika žrebca Arda má práve 45 rokov. Stojí uprostred univerzitného areálu, Model koňa vytvoril významný český sochár Josef Václav Myslbek (1848 – 1922), keď pripravoval jazdeckú sochu sv. Václava, ktorá je dominantou Václavského námestia v Prahe. Vytvoril stovky kresieb a štúdií svätca i koňa, modely v rôznych veľkostiach. Sochár si nakoniec za model vybral sedemročného žrebca ušľachtilého oldenburského plemena z Vojenského žrebčína v Prahe. Podľa pomocného modelu v roku 1979 odliali v ČKD Blansko dve totožné bronzové kópie sochy. Jednu pre Veterinárnu a farmaceutickú univerzitu Brno, ktorá vtedy oslávila 60. výročie založenia. Druhú pre vtedajšiu Vysokú školu veterinársku v Košiciach, ktorá si vtedy pripomínala 30. výročie vzniku. Sochy sa stali symbolom česko-slovenskej vzájomnosti a zdobia areály oboch univerzít.
Po Komenského a Hlavnej ulici sa potom jazdci na koňoch presunuli až pred Národné divadlo. Tu zazneli príhovory rektora UVLF Jozefa Nagya i primátora Košíc Jaroslava Polačeka. Najstarší a najskúsenejší jazdec, tzv. master - Vladimír Hura predniesol reglement, ktorý zahŕňa pravidlá lovu na líšku. Kým zneli slávnostné poľovnícke fanfáry, hostia dekorovali koníky farebnými kokardami. Svoje majstrovstvo potom predviedli aj mladí sokoliari pod vedením Rasťa Homzu, ktorí na univerzite pracujú v Klube sokoliarstva a rehabilitácie dravcov. Jazdci sa vydali na tradičný „lov na líšku“ do lesov v okolí Bankova. Práve symbolický lov líšky je dôvodom, prečo sa slávnosť uskutočňuje na poludnie. Presun na neskorší popoludňajší čas by neumožnil jazdcom bezpečne absolvovať jazdu v lese s množstvom prekážok. Preto sa nemôže konať potme. V tomto roku najväčšie majstrovstvo preukázala a líšku ulovila členka Jazdeckého klubu TJ Slávia UVLF Ingrid Gáborová.
Víťazka lovu na líšku, členka Jazdeckého klubu TJ Slávia UVLF Ingrid Gáborová
medzi prorektorkami Zuzanou Kosteckou (vľavo) a Janou Koščovou
Liečbe koní a starostlivosti o ne sa venujú odborníci z Univerzitnej veterinárnej nemocnice. Klinika koní je univerzitným vedecko-pedagogickým multifunkčným pracoviskom so zameraním na diagnostiku, terapiu a prevenciu chorôb koní. Zastrešuje problematiku internej medicíny, ortopédie, chirurgie, reprodukcie, zobrazovacích techník, anesteziológie. Kone sú poukazované na kliniku veterinárnym lekárom alebo sú objednávané priamo majiteľom. Klinika poskytuje 24 hodinovú operačnú pohotovosť pre kone s kolikou a iné urgentné stavy, hospitalizáciu pacienta s 24 hodinovým odborným dohľadom, chirurgické a ortopedické vyšetrenie a ošetrenie, ale aj vyšetrenie a ošetrenie v oblasti vnútorných chorôb. Zabezpečuje tiež reprodukčný servis pre kobyly (insemináciu chladeným a hlboko zmrazeným semenom, rannú diagnostiku gravidity kobýl), komplexné vyšetrenie koňa pred kúpou, periodické a ortopedické podkúvanie, či poradenský servis pre chovateľskú verejnosť.
Jedným z účelových zariadení školy je Jazdecký areál UVLF na Triede KVP 9. Zabezpečuje pedagogický proces, ale aj športovú činnosť študentov a zamestnancov UVLF, detí, mládeže a dospelých z blízkeho i širokého okolia, organizáciu športových, spoločenských a kultúrnych podujatí a chovateľskú a poradenskú činnosť. V jazdeckom areáli študenti absolvujú najmä praktické cvičenia z predmetov zootechnika a technológia chovu zvierat, hygiena chovu zvierat a welfare, epizootológia, všeobecná reprodukcia a pôrodníctvo, choroby koní, základy podkúvačstva a ortopedické podkúvanie koní, hipoterapia, výcvik a rehabilitácia koní a jazdectvo. Na predmetoch s jazdeckou tematikou sa pravidelne zúčastňujú študenti všetkých študijných programov vrátane študentov študijného programu vzťah človek – zviera a jeho využitie v canisterapii a hipoterapii.
Športovú činnosť rozvíja Jazdecký klub TJ Slávia UVLF. Cieľavedomou prácou s mládežou sa darí pokračovať v dosahovaní vynikajúcich výsledkov v parkúrovom skákaní a voltíži. K nosným aktivitám patria preteky, sústredenia, spoločné tréningy. Medzi najpopulárnejšie patria aprílové preteky Slovenský voltížny pohár, drezúrne preteky, júnová Cena rektora v parkúrovom skákaní, septembrový Košický pohár a októbrová Hubertova jazda. V priestoroch jazdeckého areálu má sídlo Oddelenie jazdnej polície v Košiciach, odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru SR.