Jarný UNIZBER liekov prevetral domáce lekárničky
Po Veľkej noci, v stredu 12. apríla a vo štvrtok 13. apríla 2023, pripravili univerzita a členovia Spolku košických študentov farmácie ďalší jarný UNIZBER liekov. Študenti farmácie vyzvali nielen kolegov, spolužiakov, zamestnancov univerzity, ale aj obyvateľov z okolia, aby využili voľné dni a skontrolovali svoje domáce lekárničku, či lekárničky svojich blízkych. Aby vyradili lieky, ktoré už neužívajú alebo sú exspirované a správnym znehodnotením nebezpečného odpadu pomohli chrániť životné prostredie.
Výzva sa dostala do správnych uší, lebo za dva sa podarilo vyzbierať 18,7 kg liekov, 8,5 kg injekcií, 4,2 kg komunálneho odpadu, 2,5 kg papieru a 0,6 kg plastov. O tom, že domáce lekárničky skrývajú neraz historické unikáty svedčia aj škatuľky s dátumom exspirácie 1978, 1981, 1989.
Jarný UNIZBER liekov v priestoroch Univerzitnej lekárne UVLF zorganizovali členky a členovia Spolku košických študentov farmácie pod vedením Dominiky Kováčovej, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (Zelená univerzita) s dohľadom vedúcej katedry lekárenstva a sociálnej farmácie PharmDr. Moniky Holécyovej, PhD., a Univerzitná lekáreň UVLF. Zber liekov dva dni zabezpečovali študentky a študenti farmácie Dominika Kováčová (2. roč.), Andrea Neslušanová (1. roč.), Peter Bilšák (1. roč.), Andrej Hanzel (3. roč.), Monika Tremková (1. roč.), Romana Hajduková (1. roč.). S prípravou grafiky a menoviek pomáhala Bronislava Pokorná (5. roč.)
„Lieky sú v dnešnej dobe neodmysliteľnou súčasťou života mnohých ľudí, pričom ich spotreba ovplyvňuje aj životné prostredie. Výskumy nám neustále dokazujú, že nevedomým vyhadzovaním liekov len tak, do koša, spôsobujeme veľké škody našej prírode. Mimo iného dochádza k poškodeniu ekosystému a kontaminácii pitnej vody. Práve preto Spolok košických študentov farmácie v spolupráci so Zelenou univerzitou opäť zorganizoval UNIZBER liekov. Pri zbere aktívni študenti - dobrovoľníci poučili ľudí, aby odovzdávali lieky bez vonkajších papierových obalov a príbalových letákov, ktoré sa dajú separovať bežne v domácnosti a takisto ich oboznámili s dôvodom zberu liekov a vplyve na životné prostredie. Zdravotnícke pomôcky, homeopatiká či výživové doplnky nie sú v lekárni akceptované, no aj tie často klienti nosili. Dobrovoľníci ich následne oddelili do komunálneho odpadu,“ vysvetlila predsedníčka Spolku košických študentov farmácie pre vzdelávanie Dominika Kováčová.
„Najviac klientov sa o UNIZBERE liekov na UVLF dozvedelo zo sociálnych sietí (až 40 percent), ďalej z letákov, alebo z elektronickej komunikácie na univerzite. Väčšina respondentov by privítala podobné podujatie aj v budúcnosti – a to dvakrát ročne. Hlavnú pozornosť budeme venovať propagácii na sociálnych sieťach, v dostatočnom časovom predstihu budeme posielať informácie študentom a zamestnancom univerzity aj prostredníctvom elektronickej pošty. Planéte naším nedôstojným prístup a znečisťovaním ubližujeme, a tým nepriamo aj sebe. Správne separovať odpad a odniesť exspirované lieky naspäť do lekárne je to najmenej, čo môžeme urobiť. Ukážme si navzájom, že nám naša príroda nie je ľahostajná!“ zdôraznila Dominika Kováčová.
Študentky a študenti pripravili dotazníky, v ktorých zisťovali aj to, či ľudia, ktorí sa UNIZBERu liekov zúčastnili, vyhadzovali niekedy lieky do komunálneho odpadu. Výsledky sú jasné z diagramu, zaujímavé boli aj zdôvodnenia prečo to robili. Lenivosť ich odniesť do lekárne; Doma zavadzali, nebolo kde to dať; Lekárne nebrali exspirované lieky; Najjednoduchší spôsob likvidácie; Nevedeli sme, že sa to odovzdáva; Nevedomosť; Bolo to jednoduchšie, rýchlejšie.