Loading...

Oznamy

Katedra morfologických disciplín UVLF získala nový fluorescenčný mikroskop

Katedra morfologických disciplín UVLF získala nový fluorescenčný mikroskop

08.12.2022   Aktuality

Katedra morfologických disciplín Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach získala nový fluorescenčný mikroskop v hodnote 34 800 eur. Na pracovisku anatómie sa vďaka novému prístroju o významný krok dopredu posunie výskum a vzdelávanie v oblasti používania alternatívnych zvieracích modelov a metód. Priamy biologický fluorescenčný mikroskop univerzita získala vďaka finančnému daru 10 tisíc eur od Nadácie SPP a 20 tisíc eur od Nadácie U. S. Steel Košice. Využívať sa bude pri vývoji a testovaní inovatívnych biomateriálov, ktoré sú určené na použitie v biomedicíne na regeneráciu kosti a chrupky človeka, resp. zvieraťa.

Pracovisko anatómie na Katedre morfologických disciplín UVLF používa na testovanie biomateriálov oplodnené kuracie a prepeličie vajcia. Tento alternatívny model je medzistupňom testovania materiálov medzi in vitro (v skúmavke) a in vivo (zaživa) modelmi. Kopíruje tak súčasný vedecký trend náhrady experimentálnych zvierat, čím podstatne znižuje ich celkový počet vo výskume. Okrem toho tento model dokáže predpovedať správanie sa materiálu v živom organizme, a tak vyhodnotiť vhodnosť jeho použitia v humánnej alebo veterinárnej praxi.

„Nový mikroskop významnou mierou prispeje k podpore využívania vtáčieho modelu ako alternatívnej zvieracej metódy testovania biomateriálov na našej univerzite. Takýto prístup testovania materiálov je na Slovensku jedinečný. Podpora implementácie inovatívnych metodík v biomedicínskom výskume významne zlepší konkurencieschopnosť slovenskej vedy v tejto oblasti v porovnaní so zahraničnými pracoviskami a skvalitní tiež vzdelávací proces na UVLF v Košiciach,“ hovorí prof. MVDr. Eva Petrovová, PhD., z Katedry morfologických disciplín UVLF. „Očakávame, že vďaka novým technickým možnostiam sa zvýši účasť katedry morfologických disciplín v domácich a medzinárodných výskumných projektoch, pracovisko získa nové patenty a udrží si a pritiahne mladé vedecké talenty zo SR aj zahraničia." 

Tento projekt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Nadácie SPP a Nadácie U. S. Steel Košice