Loading...

Oznamy

Čo robiť, keby v internátoch horelo? Treba to vedieť a občas vyskúšať!

Čo robiť, keby v internátoch horelo? Treba to vedieť a občas vyskúšať!

06.10.2022   Aktuality

Lepšie je báť sa, ako sa zľaknúť. Stará pravda sa potvrdzuje v mnohých oblastiach života. V dnešnom jazyku jej môžeme hovoriť aj PREVENCIA. Nikdy nevieme, čo sa nám môže znenazdania prihodiť, no každý človek by mal vedieť, ako zareagovať v krízovej situácii. Pripraviť sa na možnosť požiaru v Študentských domovoch na Ceste pod Hradovou je lepšie, ako ho, nebodaj, zažiť na vlastnej koži. Protipožiarne cvičenia sa uskutočnili vo štvrtok a piatok 6. a 7. októbra 2022 v žltej aj modrej budove internátov.

Študentov vyrušili predpoludním požiarne sirény a hlasy zamestnancov študentských domovov, ktorí mali budovy rozdelené podľa poschodí. Nie všetci sprvoti brali vážne výzvu, aby okamžite opustili svoju izbu a čo najrýchlejšie odišli na parkovisko, resp. ihrisko pri budovách. Našli sa takí, ktorí nepočuli, lebo ešte spali, alebo mali na ušiach slúchadlá, či boli v sprche. Aj s takýmito prípadmi treba počítať. Hoci presun po schodištiach chvíľku trval, do 15 minút boli budovy prázdne. Výťah sa v prípade požiaru používať nemôže, automaticky schádza na prízemie a prívod elektriny sa vypína, rovnako ako v celom objekte. Úlohou každého ubytovaného je preto v prípade požiaru zachovať pokoj, nešíriť paniku a čo najrýchlejšie opustiť objekt po schodišti a vyčkať na určenom mieste pred budovou. Musí čakať až do okamihu, keď sú spočítané všetky osoby, ktoré sa podľa vstupových turniketov nachádzali v budove v čase vyhlásenia poplachu. Takéto údaje v prípade požiaru významne pomáhajú hasičom a záchranárom pri prehľadávaní objektov a záchrane ľudských životov.

Je mimoriadne dôležité, aby študenti, zamestnanci, všetci ubytovaní i návštevníci študentských domovov vždy zaznamenali svoj príchod a odchod čipovou kartou alebo zápisom na vrátnici. Požičiavanie, zneužívanie kariet, či obchádzanie turniketov v prípade mimoriadnej situácie môže spôsobiť vážne problémy a ohroziť zdravie i životy ľudí.

Závery z protipožiarneho cvičenia v budovách študentských domovov vyhodnotia pracovníci oddelenia bezpečnosti a krízového riadenia rektorátu spolu s vedením internátov. Na základe zistených skutočností prijmú aj opatrenia, ktoré by mali pomôcť všetkým ubytovaným v prípade krízovej situácie. Už teraz je jasné napríklad to, že treba zlepšiť kvalitu zvukových hlásení o vzniku požiaru, ich intenzitu, ale aj slovné informovanie v slovenskom i anglickom jazyku. O ďalších záveroch vás budeme informovať.

     

     

      
Riaditeľ študentských domovov Jaroslav Hochmann (vľavo) a prorektor pre rozvoj školy a hodnotenie kvality Jozef Nagy pri hodnotení cvičenia.


Študentské domovy UVLF na Ceste pod Hradovou v Košiciach


Maskot a strážca internátov nie je povestná čierna mačka, ktorá nemá človeku skrížiť cestu...