Loading...

Oznamy

Aj UVLF ponúkne super zážitky na Európskej noci výskumníkov

Aj UVLF ponúkne super zážitky na Európskej noci výskumníkov

27.09.2022   Aktuality

Päť slovenských miest sa v piatok 30. septembra 2022 pripojí k vedecko - popularizačnému podujatiu - Európska NOC VÝSKUMNÍKOV, aby ukázali malým aj veľkým výskumníkom, že dôvera vo vedu je aj naďalej silná. Medzi vybranými mestami nebudú chýbať ani Košice, ktoré sa na jeden deň ponoria do tajov vedy a návštevníkom prinesú nielen najnovšie vedecké objavy a inovácie. Ich sprievodcami budú slovenskí i zahraniční vedci a výskumníci, ale aj mladé vedecké nádeje. V OC Optima Košice na Moldavskej ceste nájdete od 9.00 do 21.00 aj stánky Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Tu nájdete celý program podujatia v Košiciach.  

Mottom 16. ročníka Európskej noci výskumníkov je výzva „Dôverujme vede“. Návštevníci sa môžu tešiť na vesmírne objavy, roboty, prototypy technologických noviniek, prelomové poznatky z biológie, humánnej i veterinárnej medicíny či fyziky, ale aj zábavné úlohy, hlavolamy či najrôznejšie pokusy. Deti aj dospelí sa môžu tešiť na množstvo sprievodného programu vo forme prednášok, filmov či prezentácií.

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach ponúkne zaujímavé témy v 11 stánkoch a na dvoch prednáškach.
Tému Šťastná mačka, šťastný majiteľ si vybrala MVDr. Noema Gajdoš Kmecová, PhD., z Centra aplikovaného výskumu UVLF. Prednáška sa uskutoční v piatok 30. septembra 2022 od 14:30 do 15:00.
Doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc. bude v čase od 15:00 do 15:30 hovoriť na tému Ide sa do lesa a čo by sme mali vedieť o kliešťoch.  

Témy prezentačných stánkov Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach  

Ako sa učíme liečiť zvieratká. V stánku uvidíte nácvik vybraných činností ako odber krvi, injekčná aplikácia liečiv, podanie infúzie, zloženie infúzneho setu, nácvik sutúr, viazanie uzlov, nácvik auskultácie u zvierat, nácvik intubácie a kanylácie na maketách. 

Chráňme vodné zdroje, nie sú nevyčerpateľné! Katedra verejného veterinárskeho lekárstva a welfare zvierat sa venuje problematike ochrany vodných zdrojov, ktorá patrí v súčasnosti k najvýznamnejším otázkam. Zaoberá sa nimi nielen vedecká, ale aj laická spoločnosť. Monitoring ukazovateľov kvality vody povrchovej a podzemnej je zameraný na ich hodnotenie porovnaním s limitmi, ktoré sú dané platnými predpismi. V stánku budeme analyzovať kvalitu prinesenej vody indikátorovými testami na obsah pH, dusitany, dusičnany, tvrdosť vody a množstvo aktívneho chlóru po dezinfekcii vody. Pripravený poster znázorní najdôležitejšie zdroje znečistenia vody a možnosti ich ochrany.

Objavuj mikro-život okolo nás. Deti ale tiež dospelí budú mať možnosť sledovať vyvíjajúci sa život kuracích a prepeličích embryí vo vajci a mimo škrupinu, pôdne červy a žiabronôžky. Všetky organizmy budeme sledovať pomocou mikroskopov a tak aspoň na chvíľu objavovať ich vlastný mikrosvet.

Čo skrýva genetika. Prezentácia bude zameraná na objavovanie tajomného sveta za okulármi mikroskopu. Návštevníci sa zoznámia so životom bunky, jej vývinom a delením, ale aj s chromozómami obsiahnutými v bunkovom jadre. Budú si môcť pozrieť aj detailný odtlačok svojho prsta, ktorý je dôležitý najmä v kriminalistike na identifikáciu osôb. Vďaka svojej unikátnosti charakterizuje každého z nás na základe genetickej variability. Záujemcovia sa budú môcť oboznámiť so základnou prácou v molekulovom laboratóriu, technikou pipetovania a možnosťami použitia elektroforézy. Pre najmenších budú pripravené zaujímavé genetické logické úlohy, ktoré im hravou formou pomôžu pochopiť základnú stavbu dvojzávitnice DNA, príčinu niektorých dedičných ochorení a genotyp samca a samice.

Farebný svet chémie. Cieľom prezentácie je ukázať deťom, študentom a dospelým, že aj chémia vie byť krásna a zaujímavá. Chémia to nie sú iba vzorce, definície a príklady. Je to neodmysliteľná súčasť nášho života, bez ktorej nevieme existovať. Aj chémia vie vyčariť úsmev na tvári študentov a pobaviť dospelých. Každý si bude môcť vyskúšať čaro neviditeľnosti a odkryť záhadu farieb.

Ajhľa, kliešť! Kým sa vyberieme do lesa, mali by sme o kliešťoch niečo vedieť, minimálne čo sú, kde sú, ako si žijú, ako ich spoznáme a prečo a ako si máme dať na nich pozor. Keď už dôjde k „nehode“, treba vedieť, ako kliešťa bezpečne odstrániť. Prinesieme v obraze i naživo najdôležitejšie informácie o kliešťoch a chorobách, ktoré prenášajú. Za ostatných 30 - 50 rokov sa rozšírili z pôvodných lesných biotopov v 200 až 600 m nad morom do horských oblastí aj nad 1300 m n. m. V podstate sú už takmer všade. Natlačili sa aj do miest. Posun kliešťov do hôr sa pripisuje globálnej klimatickej zmene, ale nasťahovanie sa do miest je následkom hospodárskych i spoločenských zmien.

Baktérie a vírusy vo zvieracej ríši. Vo vedeckom stánku sa návštevníci dozvedia niečo o mikroskopických organizmoch, baktériách a vírusoch, ktoré sa nachádzajú u zvierat. Niektoré z nich sú dobré a spolunažívajú so zvieratami celý život, iné ale môžu spôsobiť rôzne ochorenia. A čo je nebezpečné, aj ochorenia, ktoré sa dajú preniesť zo zvierat na človeka, dokonca aj hmyzom. Dozviete sa, čím sa líšia baktérie od vírusov, ako sa dá zistiť, či sa baktéria alebo vírus u zvieratka nachádza, uvidíte baktérie na živných pôdach ako aj pod mikroskopom, môžete si vyskúšať techniku pipetovania a urobiť si krátky kvíz o tom, ktoré ochorenie spôsobuje baktéria a ktoré vírus. A tiež sa dozviete ako sa dá týmto ochoreniam predchádzať, prípadne ako sa dajú liečiť.

Preskúmajte svet pod vodnou hladinou. Priblížime život akváriových rýb a iných živočíchov z našej chovateľskej zbierky. Krásne sfarbené ryby v prirodzených biotopoch nadchnú nejedného záujemcu o akvaristiku. Radi sa podelíme o naše skúsenosti. Na vlastné oči uvidíte aj niektoré vzácnejšie druhy jedincov, ako sú sladkovodné raje či axolotly. Radi sa podelíme o skúsenosti a poskytneme informácie alebo cenné rady ohľadom chovu, rozmnožovania a chorôb, ktoré môžu tieto zvieratá potrápiť.

Tajuplný svet plazov. Nazriete do procesu chovu exotických plazov a budete mať možnosť zoznámiť sa so zvieratami z rôznych kútov sveta, akými sú hady, jašterice či korytnačky. Stretnete sa so známymi, ale aj menej známymi druhmi, ktoré vynikajú svojou jedinečnosťou. Dozviete sa aj dôležité informácie o chove, kŕmení a manipulácii so zvieratami, ako aj informácie o možných rizikách či ochoreniach, ktoré pozorujeme u jednotlivých druhov. Povieme vám aj o ich reprodukčných možnostiach. Pokúsime sa tiež osvetliť skúsenosti z prvej ruky, ktoré sme získali, keď sme sa stali chovateľmi týchto zvierat. 

Dôležitosť vakcinácie psov. Vakcinácia alebo očkovanie psov je základom prevencie pred infekčnými ochoreniami ako sú napr. psinka, parvoviróza, ktoré sú často pre psa smrteľné. Vakcináciou psov proti besnote chránime nielen psov, ale aj ľudí pred smrteľným nevyliečiteľným ochorením. Vďaka pravidelnej a dôslednej vakcinácii sa podarilo výskyt besnoty na území Slovenska úplne eradikovať, ale v pravidelnej vakcinácii sa musí pokračovať. Vysvetlíme všetko o vakcínach, vakcinačných schémach a spôsoboch podania vakcinačnej látky. Dokonca si budete môcť skúsiť zaočkovať plyšového Rexíka.

Nie každá krava dobré mlieko dáva, nie je vajce ako vajce. Expozícia univerzitného pracoviska bude zameraná na dve potravinárske komodity živočíšneho pôvodu: mlieko a vajcia. V mliečnej časti expozície sa bude môcť široká verejnosť zoznámiť s jednoduchým prístrojom LactiCheck, ktorý analyzuje základné zložky mlieka a vykonať NK test, ktorý sa používa na vyhľadávanie dojníc podozrivých z ochorenia mliečnej žľazy ako rýchla maštaľná skúška a ako informatívne stanovenie počtu somatických buniek v mlieku. Pre deti bude pripravený exponát kravy v životnej veľkosti, na ktorom si budú môcť vyskúšať dojenie mlieka. V druhej časti expozície sa naučia rozpoznávať vajcia podľa spôsobu označenia, čo znamenajú jednotlivé čísla a písmená, ale dozvedia sa aj to, prečo je vaječný žĺtok svetlejší alebo tmavší, určia farbu žĺtka podľa farebného štandardu a pomocou jednoduchej hry sa naučia priradiť druh vtáka k vajíčku, ktoré daný druh operenca znáša.

Veľmi malé, ale veľmi zdravé. Ústav fyziológie hospodárskych zvierat SAV ukáže, že používanie stopových prvkov ale aj rôznych rastlinných aditív vo výžive zvierat a ľudí pozitívne ovplyvňuje trávenie a celkové zdravie. Dozviete sa o možnosti zlepšenia zdravia a úžitkovosti zvierat, účinkoch rastlinných silíc, užitočných stopových prvkoch vo výžive zvierat a ľudí. Názorné ukážky bežných laboratórnych techník. Testovanie účinných látok v rastlinách a krmive, súťaže pre deti.