Loading...

Oznamy

Ľaliovník ukazuje kvety

16.06.2021   Aktuality

Poznáte ľaliovník tulipánokvetý? V areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach máte práve teraz možnosť vidieť ho kvitnúť. Rastie v parčíku pri jazierku pred pavilónom č. 10 (katedra hygieny, technológie a zdravotnej bezpečnosti potravín). Ak chcete kvety vidieť, musíte sa dívať pozorne, pretože ich farba splýva s listami.

Tento strom (latinsky Liriodendron tulipifera) pochádza z východnej časti USA, kde je národným stromom štátov Tennessee a Indiana. Je to jeden z najvyššie rastúcich stromov s tvrdým drevom, ktoré sa používa na výrobu lodí, nábytku, hračiek i celulózy. Indiáni z vydlabaných kmerňov ľaliovníka vyrábali kanoe.

Listy so štyrmi lalokmi sa tvarom podobajú kvetu tulipánu. Sú hladké a lesklé, tmavozelené, na jeseň sa sfarbujú do žlta. Ľaliovník kvitne až v neskoršom veku. Vytvára veľké, atraktívne, voňavé kvety. Zospodu sú oranžové, so šiestimi zelenožltými okvetnými lístkami v hornej časti. Na strome sa objavujú až po vytvorení listov v máji až júni. Bledohnedé plody zostávajú na konároch aj keď listy zožltnú a opadnú.