Loading...

Oznamy

Hlasujte! Projekt LIFE Energia bol nominovaný na LIFE Awards 2021

24.05.2021   Aktuality

Projekt LIFE Energia, na ktorom participovala aj naša univerzita, bol nominovaný na cenu LIFE Awards 2021. Tu nájdete viac informácií o doposiaľ najrozsiahlejšom projekte, aký sa na Slovensku venoval vplyvu elektrických vedení na vtáctvo. 

LIFE Awards 2021 je cena pre najúspešnejšie projekty v kategóriách ochrana prírody, životné prostredie a opatrenia na ochranu klímy. Európska komisia vybrala spomedzi 129 kandidátov 15 finalistov (po 5 v troch kategóriách) a projekt LIFE Energia zaradila medzi 5 najlepších v kategórii venovanej ochrane prírody. O hlavnej cene LIFE Award rozhodne odborná komisia 2. júna 2021.

Podporte projekt LIFE Energia a zapojte sa do hlasovania na stránke www.lifeawards.eu!

Hlasovať je možné do 1. júna 2021. Po vyplnení údajov budete vyzvaní na potvrdenie Vášho hlasu cez e-mail, ktorý Vám bude zaslaný (skontrolujte si pre istotu nevyžiadanú poštu). Je dôležité svoj hlas týmto spôsobom potvrdiť!

Spolu 35 tisíc kilometrov elektrických vedení na slovenskom území je ako vzdialenosť na južný pól a späť. Keď celú krajinu pretla hustá sieť drôtov, vtáky sa ocitli v bludisku prekážok. Po zásahu prúdom alebo po náraze do vedenia ich tu zahynie najmenej 13 tisíc každý rok. Na celom svete je to aj niekoľko miliónov obetí ročne. Interakcie vtáctva môžu dokonca spôsobiť aj výpadky dodávky elektrickej energie. Vplyvu elektrických vedení na vtáctvo sa na Slovensku venuje pozornosť približne od 80-tych rokov 20. storočia. Na výskume problematiky a vývoji riešení dnes s odborníkmi zo štátnych i mimovládnych organizácií spolupracujú všetky energetické spoločnosti (čo je svetový unikát). Jedným z partnerov je aj Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Vďaka projektu bola zrekonštruovaná záchranná stanica v Účelovom zariadení pre chov a choroby zveri, rýb a včiel v Rozhanovciach, ktorá pomáha riešiť prípady zranených vtákov po kolízií s elektrickými vedeniam.