Loading...

Oznamy

Ocenené filmy na AGROFILME 2018

Ocenené filmy na AGROFILME 2018

08.10.2018   Aktuality

Medzinárodný filmový festival AGROFILM je jedinečným súťažným podujatím filmov s tematikou poľnohospodárstva, potravinárstva, ochrany prírodných zdrojov a života na vidieku. Festival sa začal slávnostným otváracím ceremoniálom v pondelok 1.10.2018 na pôde organizátora festivalu Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra  – Výskumný ústav živočíšnej výroby v Lužiankach pri Nitre a končí slávnostným vyhlásením výsledkov v piatok 5.10.2018. Do súťaže, v tomto už 34. ročníku AGROFILMu, bolo prihlásených 91 filmov, z 24 krajín, medzi nimi okrem Slovenska aj z Nemecka, Česka, USA, Austrálie, Veľkej Británie, Ruska, Kirgizska, Iránu, Nepálu, Konga či Mongolska. V snahe umožniť vzhliadnutie prihlásených filmov širšej verejnosti, prebiehajú premietania na 9-tich miestach po celom Slovensku. Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach bola do festivalu zaradená  ako jedno zo satelitných premietacích miest. Premietanie filmov sa na UVLF v Košiciach konalo v  dňoch 2. – 4. októbra 2018.  

„Z  prihlásených filmov bolo do súťaže, podľa odborného zamerania, k premietaniu na našej univerzite vybratých 47 snímok. V Pavilóne morfologických disciplín boli filmy premietané podľa spropagovaného programu, alebo aj operatívne na základe požiadania z pléna. Počas troch dní premietania vzhliadlo filmy viac ako 500 divákov, prevažne študentov našej univerzity, ale taktiež aj pedagógov a zamestnancov,“ bližšie informoval garant UVLF v Košiciach pre AGROFILM 2018 doc. MVDr. Naď Pavel, PhD. Z prihlásených 91 filmov postúpilo 30 pred medzinárodnú porotou do hlavnej súťaže. 16 propagačných filmov hodnotila národná porota. Spolu bolo udelených 14 cien.

Hlavnú cenu festivalu Agrofilm 2018 získal český film Zdravější krajina od režiséra Ivana Stříteského, ktorý si odniesol najvyššie ocenenie aj minulý rok. Dokument zaviedol divákov na miesta, kde sa dokázali dohodnúť poľnohospodári s prírodovedcami a ochrancami prírody tak, aby neutrpela ani produkcia plodín, ani kvalita krajiny. Na ich podporu vznikla AEKO - agroenvironmentálno-klimatické opatrenie Ministerstva zemědělství ČR.

Holandsko reprezentovali dva prihlásené filmy a obidva získali ocenenie. Film ocenený rektorom SPU Nitra Dobre živení je príbehom o tom, že genetická modifikácia bola použitá pri vývoji plodín s cieľom zvýšiť ich nutričnú hodnotu, znížiť použitie chemikálií na ochranu proti škodcom alebo zaistiť úrodu ľuďom, ktorí to najviac potrebujú. Vďaka výbornému výkladu zložitej témy sa stala pochopiteľnejšou pre ľudí, ktorí o GMO niečo vedia, ale aj pre tých, ktorí o genetickej modifikácii nikdy nepočuli.

Druhý holandský dokument o zanietených a usilovných ľuďoch Cor a Henk - rybári z Oosterscheldu bol nakrúcaný v prílivových vodách najväčšieho holandského národného parku Oosterschelde. 85-ročný Cor rybárči už 70 rokov a počas 10-týždňového obdobia lovu sardel pracuje 24 hodín denne. Film bol ocenený Cenou primátora mesta Nitra.

Ocenená bola aj deväť minútová snímka Farmárske bravčové režírovaná Košičanom Pavlom Štecom, ktorá získala cenu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory za slovenský film. Krátkometrážny reportážny film prináša divákom objektívne porovnanie rozdielu v kvalite bravčového, ktoré nie je vyprodukované v rýchlovýkrme v porovnaní s tým, čo bežne kupujeme v obchodoch.

Okrem samotného premietania snímok bola súčasťou podujatia aj posterová konferencia Zdravie zvierat a kvalita potravín a krmív. „Celkom bolo prihlásených a vyvesených 21 posterov s tematikou od výživy zvierat, zoohygieny a ekológie až po klinické ochorenia a kazuistiku. Každý deň bol čas od 10,3o – 12,oo hod. určený na diskusiu pri paneloch. Z posterovej konferencia bude vydaný zborník vedeckých prác“, spresnil doc. Naď.

Ďalšou sprievodnou akciou bola aj odborná prednáška na tému Čo by sme mali vedieť o kliešťoch. Prednášajúci, doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc., pútavou formou charakterizoval druhy kliešťov vyskytujúce sa v našich podmienkach, ich biológiu, rozšírenie, riziko prenosu chorôb na hostiteľa, ochranu pred prisatím a správny postup odstránenia.