Loading...

Oznamy

Rasťo Ringer v projekte #ConSIMium v úlohe novinára

Rasťo Ringer v projekte #ConSIMium v úlohe novinára

24.02.2025   Aktuality

Šiesti slovenskí študenti a študentky sa spolu s národným koordinátorom zúčastnili na treťom ročníku simulácie rokovaní Rady Európskej únie, ktorú organizuje generálny sekretariát Rady Európskej únie. Na Slovensku je partnerom projektu Slovenská rektorská konferencia. V projekte #ConSIMium 2025 od 20. do 21. februára 2025 mali študentskí delegáti a národní koordinátori z členských krajín EÚ príležitosť vyskúšať si úlohu predsedov vlád, veľvyslancov, ministrov a expertov alebo novinárov priamo na pôde Rady EÚ. Projekt simulácií ponúka zúčastneným študentom jedinečnú profesionálnu skúsenosť a nezabudnuteľný zážitok.

V slovenskej delegácii vystupovala Simona Perečinská z Trnavskej univerzity ako predsedníčka vlády a vedúca celej delegácie. Jej úlohou bolo vystúpiť v úvodnom príhovore k novinárom a rokovať s hlavami ostatných štátov. Michael Kapusta z Paneurópskej vysokej školy zastával náročnú funkciu ministra. Pozícia veľvyslanca pripadla Adamovi Kvasnicovi zo Žilinskej univerzity v Žiline, jeho úlohou bolo informovať ministra o pokroku a vývoji rokovaní a zúčastniť sa na rokovaní COREPER. Ema Sotáková z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici vystupovala ako národná expertka na problematiku EDIRPA a Kristína Róžová z Ekonomickej univerzity v Bratislave bola národnou expertkou na problematiku CRM, obe sa zúčastnili rokovaní tzv. Working parties. Pozíciu novinára zastával Rastislav Ringer z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, ktorý pripravoval mediálne výstupy. Študentov pripravoval a sprevádzal národný koordinátor Vladimír Müller z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý na projekte spolupracuje od začiatku. Slovenskí študenti mali príležitosť stretnúť sa ešte pred simuláciou s pracovníkmi Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli, ktorí im pomohli zorientovať sa v problematike.

Národný koordinátor Vladimír Müller približuje: „Participanti tretieho ročníka simulácie ConSIMium po prvýkrát zažili situáciu, že jeden z návrhov legislatívy nebol schválený́. Bola to pozoruhodná skúsenosť̌, pretože študenti videli dôsledky takejto situácie. Slovenskí́ študenti boli na simuláciu veľmi dobre pripravení́ a v konkurencii všetkých členských štátov dokázali účinne a efektívne obhájiť̌ slovenské́ záujmy pri oboch legislatívnych návrhoch.“

Simona Perečinská sumarizuje: „Bola to pre mňa výnimočná skúsenosť̌, vďaka ktorej som mala možnosť̌ prakticky pochopiť̌ komplexný́ legislatívny proces na úrovni EÚ. Skúsenosť̌ si vážim o to viac, že sama študujem právo, ktoré je čoraz viac ovplyvnené práve európskou legislatívou.“

Michael Kapusta rekapituluje: „V simulácii som zastával pozíciu ministra obrany, čo mi umožnilo pocítiť̌ obrovskú́ zodpovednosť̌, nakoľko zasadnutie ministrov na úrovni Rady EÚ je zavŕšením tvrdej práce vykonanej na úrovni národných expertov a COREPERu. Výsledky týchto zasadnutí́ častokrát ovplyvňujú́ nielen členské́ štáty, ale aj samotných občanov.“

Adam Kvasnica dopĺňa: „Na vlastnej koži som mal možnosť zažiť, akými komplikovanými môžu rokovania byť, nakoľko pri jednom z diskutovaných nariadení́ sa ani napriek vynaloženej snahe nepodarilo nájsť̌ spoločný́ kompromis.“

Kristína Róžová o svojej skúsenosti: „Možnosť̌ zažiť̌ simuláciu z pohľadu národnej expertky mi umožnila pochopiť̌ faktory ovplyvňujúce rozhodovanie a dôležitosť̌ dialógu medzi jednotlivými členskými štátmi pri formovaní́ legislatívneho návrhu.“

Rastislav Ringer zhrňuje: „Bolo fascinujúce vidieť̌, ako sa jednotlivé́ skupiny zástupcov stretávajú́, diskutujú́ a reagujú́ na podnety a návrhy. Táto skúsenosť̌ je neoceniteľná́ pre každého, kto sa zaujíma o európsku politiku a procesy tvorby rozhodnutí́.“

Ema Sotáková na záver dodáva: „Som neskutočne vďačná, že som mala možnosť stretnúť̌ sa s mojimi kolegami z 27 členských štátov EÚ a porozumieť̌ akým problémom dnes čelia aj iné členské́ štáty EÚ.“

V doterajších troch ročníkoch projektu #ConSIMium sa zúčastnilo spolu 18 slovenských študentov a študentiek z 12 vysokých škôl, ktorých vyberá Slovenská rektorská konferencia.

ConSIMium
Študent UVLF Rasťo Ringer na snímke tretí sprava

Zdroj: www.srk.sk, foto: Rada EÚ