Loading...

Oznamy

Lekárnik by mal poznať, kedy je znamienko melanómom

Lekárnik by mal poznať, kedy je znamienko melanómom

25.11.2024   Aktuality

Verejná lekáreň patrí medzi najviac navštevované zdravotnícke zariadenia. Na našej univerzite intenzívne sledujú trend posilňovať v lekárňach ponuku služieb a študentom ponúkajú množstvo aktivít, pri ktorých získavajú nové zručnosti. Dva októbrové dni sa v Univerzitnej lekárni vyšetrovali znamienka. Veď v lekárni často zaznie otázka, čo použiť na rôzne poškodenia kože. Šikovný a skúsený farmaceut by mal vedieť poradiť, usmerniť pacienta a včas podchytiť vážne ochorenie.

Znamienka vyšetrovala kožná lekárka MUDr. Jolana Terpová. Pomáhali jej vedúca katedry lekárenstva a sociálnej farmácie PharmDr. Štefánia Laca Megyesi, PhD., MSc., vedúci Univerzitnej lekárne PharmDr. Michal Fehér a jej pracovníčka Mgr. Lucia Orosová. Na vyšetrení sa zúčastnilo 42 ľudí, z nich bolo 36 žien a 6 mužov. Záujem bol ale oveľa väčší. Čo je najdôležitejšie, u 65 % pacientov sa vďaka prehliadke dermatoskopom podchytilo podozrivé znamienko a boli zaslaní na chirurgické vybratie znamienka.

Ako vie pomôcť farmaceut? Vie vizuálne posúdiť symetriu znamienka, či má znamienko hladké okraje, posúdiť jeho farebnosť, veľkosť. Vie posúdiť fenotyp človeka a poradiť pri výbere vhodných opaľovacích ochranných prostriedkov,“ hovorí doktorka Jolana Terpová. „Môže sa zúčastniť prevencie vzniku melanómu, vie podať odborné rady a usmerniť pacienta. Uplatnenie farmaceuta je v tejto oblasti veľké, keďže verejná lekáreň je najviac navštevované zdravotnícke zariadenie,“ dodáva doktorka Laca Megyesi. Obidve vnímajú prirodzenú spoluprácu lekára a lekárnika veľmi silno. Mama lekárka vychovala lekárničku. Nápad vyskúšať vyšetrenie znamienok v lekárni spolu dôkladne konzultovali a vyhodnotili ako zmysluplný a pre študentov farmácie mimoriadne prínosný.

znamienka

Klienti, ktorí prišli do Univerzitnej lekárne, najprv vyplnili dotazník. Uviedli pohlavie, vek, vzdelanie, dôvod prečo prišli na vyšetrenie, či už boli na dermatoskopickom vyšetrení kože, kde pracujú (exteriér, interiér), ako ich koža reaguje na slnko, či sa už spálili na slnku, či používajú opaľovacie prostriedky, či chodia do solária. Prečo práve takéto otázky?

Melanóm je definovaný ako zhubný nádor kože, ktorý vzniká malígnou transformáciu melanocytov. Zákernosť ochorenia spočíva v tom, že môže rýchlo metastázovať do pľúc, mozgu a srdca. Nie je to len ochorenie kože. Môže vzniknúť aj na slizniciach (ústa, genitálie).

U žien sa častejšie vyskytuje na tvári a na nohách, u mužov v hornej časti trupu. Malígny melanóm sa vyskytuje najmä u bielej rasy. Postihuje hlavne ľudí v strednom veku, ale čoraz častejšie sa objavuje aj u mladších. Výskyt závisí aj od veku. U žien mladších ako 40 rokov sa melanóm objavuje častejšie ako u mužov, ale starší muži (nad 65 rokov) trpia týmto ochorením dvakrát častejšie ako ženy. Príčiny ochorenia nie sú známe. U viac ako 50 % pacientov sa malígny melanóm vyvinie na klinicky normálnej koži. Bohužiaľ, takýto pacienti vyhľadajú lekára až keď sa objavia subjektívne prejavy: zväčšovanie, mokvanie, krvácanie, svrbenie. U ďalších 5 % pacientov sa vyvinie malígny melanóm v miestach, ktoré boli vystavené UV žiareniu. Približne 30 % pacientov uvádza, že sa u nich vyvinul z už existujúceho materského znamienka.

Výskyt a klinickú charakteristiku ochorenia ovplyvňuje zvýšená expozícia UV žiarenia, časté opaľovanie sa v soláriách, dedičné vplyvy a fenotypové vlastnosti (farba pleti a vlasov). Za najrizikovejších pacientov sa považujú ľudia, ktorí majú svetlý fototyp kože (fototyp I a II), svetlú farbu vlasov (blond, ryšavé), svetlú farbu očí (zelenú, modrú).

Pre malígny melanóm sú charakteristické zmeny veľkosti – nádor je obvykle väčší ako 6 mm, šíri sa plošne a pokrýva čoraz väčšiu plochu; zmeny tvaru – pravidelný okraj sa prehýba a vznikajú na ňom výbežky alebo zárezy; zmeny sfarbenia – najčastejšie dochádza k stmavnutiu až k sčerneniu a zmeny povrchu – tvorba šupín, erózií a krúst.

Diagnostika ochorenia je veľmi dôležitá. Pokiaľ je melanóm diagnostikovaný v skorom štádiu, tak prognóza ochorenia býva väčšinou priaznivá. A práve tu môže pomôcť skúsený lekárnik. Ak dokáže vizuálne diagnostikovať problematické znamienko, upozorní klienta a odporučí mu odborné kožné vyšetrenie. 

znamienka     znamienka

znamienka