
40. ročník Agrofilmu s cenou rektora UVLF pre film Kobylie farmy - kone trpia, aby sme si mohli dať rezeň
Na štyridsiatom ročníku festivalu Agrofilm rezonovali témy ochrany pôdy a plodín, ktoré nabádajú aj k zamysleniu sa nad prístupom k spotrebe. Ceny 40. ročníka Medzinárodného filmového festivalu AGROFILM slávnostne rozdelili 4. októbra 2024 v Nitre. Dva dni projekcie ponúkla aj naša univerzita. Cenu rektora Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach získal film z produkcie nemeckej verejnoprávnej televízie Kobylie farmy - kone trpia, aby sme si mohli dať rezeň / Mare Farms - Horse suffering for our meat venovaný problematike kobylích fariem, na ktorých získavajú hormóny z krvi kobýl, ktoré sa následne používajú v živočíšnej výrobe pri zefektívňovaní chovu ošípaných. (Hodnotenie poroty nájdete v čase 5:55)
Filmári opäť priniesli na festival originálny pohľad na poľnohospodárstvo. Tento ročník rezonovali témy ochrany pôdy a plodín, diváci sa dozvedeli veľa o pôvode niektorých potravín a o zmene prístupu farmárov k dorábaniu niektorých „top“ potravín. Počas festivalového týždňa sa uskutočnilo viac ako 250 projekcií na 11 miestach po Slovensku. Diváci sledovali filmy aj online, spolu 45 hodín dokumentách filmov.
Až šesť cien udelila medzinárodná porota vynikajúcim nemeckým filmom z produkcie verejnoprávnej ZDF. Hlavnú cenu Agrofilmu 2024 získal práve nemecký dokument Komu patrí svet – Plodiny. Naše prežitie závisí od semien rastlín a tento film kladie v tejto súvislosti existenčné otázky. Ako funguje trh so semenami? Kto profituje z nových druhov a vedie v boji o plodiny? Odpovede nás môžu trochu znepokojiť alebo donútiť rozmýšľať o dôležitosti ochrany plodín.
Český režisér Marián Polák predstavil na festivale krásny dokument Kaňa popolavá, tá, ktorá lieta na poliach, ktorý mapuje život, výskyt a ochranu tohto vzácneho dravca. Ten plní nenahraditeľnú úlohu pri ochrane obilných polí pred hlodavcami. Žije na poliach, kde ho paradoxne ohrozujú práve poľnohospodárske stroje, ale existuje cesta ako ho ochrániť. Tento český film získal Cenu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Maďarský dokument Štyri ročné obdobia včelárenia, Zima nám predstavil prácu včelára v zime a starostlivosť o včely, ktoré ticho oddychujú v zasnežených úľoch. Tento vzácny hmyz prežije aj vďaka usilovnej ľudskej práci. Odmenou je sladký med a opelené kvety prinášajúce obživu. Cenu za réžiu získal Zsolt Poroszka Magyar, ktorý je zároveň kameraman a scenárista tohto filmu.
Séria nemeckých dokumentov Pôžitok s trpkou chuťou, priniesla iný pohľad na spotrebu obľúbených potravín ako sú lesné plody alebo paradajky. Sú super zdravé alebo len super trendy? Vieme, koľko kilometrov precestovali maliny na našej vianočnej torte? Aby bol uspokojený náš celoročný dopyt po paradajkách, vyčerpávajú sa napríklad v Peru vzácne zdroje vody a živín. Filmy nás nabádajú k zodpovednému prístupu k spotrebe a nútia zamyslieť sa nad pôvodom potravín. Oba filmy boli ocenené, a to Cenou prezidentky Agrofilmu a Cenou rektorky Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Dokumentarista Oliver Dickinson sa rozhodol preskúmať, do akej miery je chov hospodárskych zvierat záťažou pre životné prostredie. Dva roky navštevoval francúzskych chovateľov dobytka, ktorí začali uplatňovať dômyselné postupy, aby ich uhlíková stopa bola čo najmenšia. Jeho film Pastierska nádej získal Cenu FAO.
S rozumom do hory je názov série 8 slovenských dokumentov, ktoré predstavujú význam pestovania semenáčikov a sadeníc lesných drevín a dreva ako obnoviteľnej suroviny. Venujú sa napríklad dôležitosti lesa pri kolobehu vody, či dôležitosti lovu zveri. Anima production s.r.o. v spolupráci s Vojenskými lesmi a majetkami SR propagovali užitočnú prácu lesníkov, ochranárov, poľovníkov, ktorí zasvätili svoj život lesu, za čo získali Cenu STVR v kategórii Propagačný film.
Organizátor - Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum (NPPC) ďakuje svojim dlhoročným partnerom za spoluprácu, organizáciu filmových projekcií a odborných diskusií, za propagáciu poľnohospodárskych tém, popularizáciu vedeckých poznatkov a vytrvalé šírenie dobrého mena poľnohospodárov, lesníkov a potravinárov.
Pozrite si Farmársku revue – Špeciál, ktorá je celá venovaná najlepším filmom a najlepším filmárom. O filme s Cenou rektora UVLF hovoria porotcovia v čase 5:55