Loading...

Oznamy

Na najväčšom európskom veľtrhu pre medzinárodné vzdelávanie je aj UVLF

Na najväčšom európskom veľtrhu pre medzinárodné vzdelávanie je aj UVLF

18.09.2024   Aktuality

Internacionalizácia vzdelávania, inklúzia či globálne partnerstvá. To sú hlavné témy tohtoročnej konferencie Európskej asociácie pre medzinárodné vzdelávanie EAIE 2024 vo francúzskom Toulouse. Ide o 34. ročník najväčšieho stretnutia zástupcov vysokých škôl v Európe. Slovensko na konferencii reprezentuje 35 zástupkýň a zástupcov zo 16 verejných vysokých škôl. Je medzi nimi aj prorektorka pre vedu, výskum, doktorandské štúdium a internacionalizáciu Jana Koščová a Lenka Onda z referátu pre štúdium v anglickom jazyku.

Veltrh_Toulouse

Slovenský národný stánok, ktorý je jeden z najväčších na francúzskom veľtrhu, zabezpečilo pre vysoké školy Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Zavŕšilo tak tohtoročnú účasť vysokých škôl na všetkých dôležitých medzinárodných veľtrhoch pre vysokoškolské vzdelávanie. Po úspešnej účasti na veľtrhu APAIE 2024 v austrálskom Perthe a veľtrhu NAFSA 2024 v americkom New Orleans ide v tomto roku o posledný dôležitý medzinárodný veľtrh, na ktorom má aktívnu účasť vďaka rezortu školstva aj Slovensko.

„Spätná väzba, ktorá sa k nám po účastiach na medzinárodných veľtrhov dostáva, je veľmi pozitívna a utvrdzuje nás v tom, že účasť našich vysokých škôl na takýchto podujatiach je pre vysokoškolské vzdelávanie mimoriadne dôležitá. Vo svete musíme prezentovať úspechy našich vysokých škôl, ktoré vďaka pedagogickým a nepedagogickým zamestnancom, ale i výskumníkom či vedcom, neraz dosahujú svetovú kvalitu. O tom, že sme rešpektovanou súčasťou európskych univerzít svedčí aj fakt, že máme osem aktívnych univerzitných aliancií naprieč celou Európou,“ povedal v úvode štátny tajomník pre vysokoškolské vzdelávanie a akademický výskum Róbert Zsembera. Dodal, že 34. ročník EAIE je zameraný nielen na internacionalizáciu vzdelávania, inklúziu a globálne partnerstvá, ale aj na rozvoj vzťahov medzi Európou a Afrikou. „Ide pre nás o ďalší dôležitý kontinent – po južnej a strednej Ázii – s ktorým máme záujem rozvíjať bilaterálnu spoluprácu v oblasti vysokoškolského vzdelávania.“

EAIE 2024 je konferencia a výstava Európskej asociácie pre medzinárodné vzdelávanie, ktorá sa koná od 17. do 20. septembra 2024 vo francúzskom Toulouse. Organizátori veľtrhu očakávajú, že počas troch výstavných dní sa na ňom zúčastní viac ako 6 000 účastníkov z vyše 90 krajín sveta. Zaujímavosťou je, že veľtrh sa po 15 rokoch vracia do Francúzska.

„S radosťou môžem informovať aj širokú verejnosť, že v našich aktivitách, ktoré sú spojené s účasťou vysokých škôl na medzinárodných veľtrhoch, budeme pokračovať. Ešte tento rok rezort školstva zabezpečí slovenským verejným vysokým školám účasť na Európskom veľtrhu pomaturitného a celoživotného vzdelávania GAUDEAMUS 2024 v Brne. Budúci rok zástupcovia ministerstva zároveň vycestujú so zástupkyňami a zástupcami vysokých škôl do Indie, Spojených štátov amerických či do európskeho Göteborgu. Na každom tomto medzinárodnom veľtrhu rezort školstva opäť, z finančných prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR, zabezpečí priestor na prezentáciu vysokoškolského vzdelávania na Slovensku v podobe národného stánku,“ zdôraznil na záver Róbert Zsembera.

Na medzinárodnom veľtrhu EAIE 2024 sa zúčastňuje 16 verejných vysokých škôl. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR im okrem finančnej podpory ich účasti na veľtrhu poskytlo aj výstavnú plochu na národnú prezentáciu. Ide o tieto vysoké školy:

1. Univerzita Komenského v Bratislave,
2. Ekonomická univerzita v Bratislave,
3. Slovenská technická univerzita v Bratislave,
4. Vysoká škola múzických umení v Bratislave,
5. Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave,
6. Trnavská univerzita v Trnave,
7. Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave,
8. Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre,
9. Žilinská univerzita v Žiline,
10. Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne,
11. Univerzita Matej Bela v Banskej Bystrici,
12. Katolícka univerzita v Ružomberku,
13. Prešovská univerzita v Prešove,
14. Technická univerzita v Košiciach,
15. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach,
16. Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Program propagácie je nástrojom Komponentu 10 Plánu obnovy a odolnosti SR s názvom Podpora internacionalizácie v akademickom prostredí.

     

Aktivity realizované z finančných zdrojov Plánu obnovy a odolnosti SR. - Ministerstvo zároveň dbá na  ochranu finančných záujmov EÚ a bojuje proti podvodom, korupcii, konfliktu záujmov a dvojitého financovania a bude vykonávať kontroly so zameraním na tieto najzávažnejšie nezrovnalosti.

Zdroj: Ministerstvo školstva výskumu, vývoja a mládeže SR