Letná škola zručností nadchla budúcich farmaceutov
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach pripravila pre študentov 3. ročníka farmácie Letnú školu farmaceutických zručností. Bola naozaj letná, uskutočnila sa uprostred horúceho týždňa 14. a 15. augusta 2024. Hoci v lete by sa malo oddychovať, 21 študentiek a jeden študent košickej farmácie vymenili na dva dni kúpalisko za prednáškové miestnosti a posluchárne, aby získali čosi navyše. Čosi, čo nie je súčasťou osnov, ale zato pomôže v profesionálnej praxi i pri hľadaní zmyslu poslania farmaceuta.
Štýlové otvorenie v historickej účelovej budove Východoslovenského múzea v Košiciach naviedlo účastníkov letnej školy aj k myšlienke, že lekárnici sprevádzali históriu ľudstva aj v časoch, ktoré múzeum prezentuje na skvelých výstavách venovaných gotike a baroku. Ich prehliadka potešila a nadchla všetkých. Prorektorka UVLF Zuzana Kostecká podčiarkla prepojenie dvoch košických univerzít -- UVLF a Univerzity P. J. Šafárika v spoločnom študijnom programe farmácia, ktorý ponúka absolventom široké uplatnenie doma i v zahraničí. „Pre pedagóga nie je nič krajšie, ako keď počuje, že sa nájde skupina mladých ľudí, ktorí majú chuť nadobúdať zručnosti aj mimo semestra, v čase voľna. Verím, že to, čo sa dozviete na letnej škole vás len utvrdí v tom, že ste si vybrali dobré povolanie i poslanie,“ zdôraznila pri otvorení.
Účastníčky a účastníci Letnej školy farmaceutických zručností pred Východoslovenským múzeom
Prorektorka UVLF Zuzana Kostecká, prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ
a profesor Miloš Jeseňák z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine
Úvodný deň letnej školy otvoril prednáškou prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Ponúkol mimoriadne zaujímavé aktuálne informácie o smerovaní lekární, rozširovaní kompetencií lekárnikov, potrebách kvalifikovaného personálu i očakávaniach zákazníkov. Pre súčasných študentov farmácie je zaiste zaujímavé debatovať o tom, že lekáreň len ako miesto výdaja liekov nemá perspektívu a definovanie úlohy lekárnikov v novom klinickom modeli je aktuálnou výzvou.
„Je to určite niečo nové a je fajn, že takáto letná škola existuje. To, že študenti majú záujem o vzdelávanie v letných mesiacoch ma trošku prekvapilo. Myslel som si, že tu bude len päť najväčších bifľošov, ale bolo tu dosť študentov. Keď som mal riadnu semestrálnu prednášku, bolo ich menej,“ povedal Ondrej Sukeľ na margo prvej Letnej školy farmaceutických zručností na UVLF v Košiciach. A ako vníma novú generáciu farmaceutov? „Táto generácia to bude mať o trochu ťažšie, lebo doba sa mení dynamickejšie, ako keď sme nastupovali pred 20 rokmi. Zmeny vo farmakoterapii sú obrovské a rýchle. Súčasná generácia šesťdesiatnikov ich zažila päťnásobne menej. Aj naša generácia štyridsiatnikov vníma takú tretinu dynamiky zmien, aké budú zažívať dnešní študenti. Kolegyňa z USA už ako druháčka bola aktívna, publikovala v prestížnom časopise, päť rokov po ukončení štúdia je prezidentkou lekárnickej asociácie vo Vermonte. Musíme motivovať mladých, aby sa po nastúpení do praxe zaoberali nielen svojim pracovným nasadením, ale aby hľadeli aj mimo lekárne a snažili sa formovať celé prostredie. Nielen pasívne čakať, či máme na niečo šancu, ale pobiť sa o ňu a sami si ju vytvárať. Mladí musia byť aktívni. Robotu za nás nikto neurobí. Mnohokrát sa ma pýtajú aké kompetencie by sme chceli. My máme kompetencie dané kvalifikáciou, vzdelaním a je chybou spoločnosti, že ich nevyužíva. Aj našou chybou, že ich nedokážeme dostatočne prejaviť. Ako dieťa si pamätám, že som netušil, kto je lekárnik, lebo lekáreň bola diera do steny, videl som len ruky, nijako som si to nevážil. Dnes máme jedinečnú šancu - krásne lekárne, veľa sortimentu. Lieky, ktoré boli predtým viazané na špecialistu, sú dnes dostupne bez receptu. Lekárnik má dnes oveľa viac možností aj smerom k pacientovi aj spoločensky. Je preto dôležité, aby sa mladí angažovali v organizáciách lekárnikov, vystupovali zo svojej komfortnej zóny, uchádzali sa o funkcie, aby prenášali všetky nové veci do reálneho života.“
„Pred rokom sme uvažovali, že by bolo dobré vymyslieť niečo interaktívne pre študentov farmácie aj mimo vyučovania. Vieme, že sú potrebné mäkké zručnosti. Hľadali sme spôsob, ako mäkké a odborné zručnosti podať študentom zaujímavým spôsobom, nielen prostredníctvom výučby, ale pripraviť im aj zážitok. Nápad dostal reálnejšie kontúry aj po výzve nášho prorektora Borisa Vojteka, aby sme skúsili realizovať pre študentov letné školy. Na dňoch pracovných príležitosti som o tomto nápade hovorila s Petrom Kubišom zo spoločnosti Wörwag Pharma Slovensko s. r. o. Prejavil ochotu pomôcť a navyše mi povedal o podobnom projekte, ktorý má docentka Daniela Mináriková na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave. Oslovila som moju kolegyňu Natáliu Rozman Antolíkovú z katedry farmakológie a toxikológie a začali sme s prípravou. Do tímu pribudla Andrea Šoltýsová z Wörwag Pharma a napokon aj predseda Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ,“ vracia sa k začiatkom letnej školy vedúca Katedry lekárenstva a sociálnej farmácie UVLF Štefánia Laca Megyesi.
Sprava Andrea Šoltýsová, Štefánia Laca Megyesi, Ondrej Sukeľ, Natália Rozman Antolíková, Miloš Jeseňák a Daniela Mináriková.
Hlavnou témou druhého dňa boli akútne infekcie horných dýchacích ciest, ich klinický obraz a liečba. Profesor Miloš Jeseňák z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine veľmi pútavo a s obrovskou dávkou odborných vedomostí hovoril nielen o práci v pediatrickej a infektologickej ambulancii, ale aj a osobných skúsenostiach počas kovidovej pandémie. S tým súviselo i predstavenie štandardných postupov vo verejných lekárňach, primárne zameraných na infekcie horných dýchacích ciest a možnosti očkovania proti chrípke vo verejných lekárňach. Na workshope na túto tému nadviazal dispenzačný trenažér v problematike infekcií horných dýchacích ciest, nácvik techniky očkovania v centre klinických zručností UVLF i tréning komunikačných zručností, ktoré by mali farmaceuti ovládať.
„Očkovanie proti chrípke je najnovšia a zatiaľ neuplatňovaná kompetencia farmaceutov, čaká sa na ďalšie legislatívne definované podmienky. O chvíľku je tu obdobie chrípok a mať v tejto oblasti farmaceutické zručnosti je veľmi dôležité. Sme pomáhajúce profesia, treba vedieť komunikovať s pacientom, aj aktívne počúvať a vedieť zrozumiteľne vyjadriť pokyny k liečbe. Študenti strach z toho, že budú očkovať odbúrali a tešili sa nato,“ dodala Štefánia Laca Megyesi.
Vedúca Centra klinických zručností UVLF Gabriela Vargová precvičovala so študentkami správnu techniku očkovania
Organizátorov veľmi potešila účasť študentov, ale aj záujem kolegov z UPJŠ. „Odozva od študentov bola veľmi dobrá. Boli nadšení z prednášok i praktických ukážok. Prednáška doktora Sukeľa ich tak nadchla, že na nich bolo vidieť, aké je pre nich povolanie krásne. Bol to pilotný ročník, budeme sa snažiť odstrániť niektoré nedostatky, ale radi by sme o rok pokračovali. Ďakujem za podporu rektora a vedenia UVLF,“ zhodnotila vedúca katedry lekárenstva a sociálnej farmácie.
Za všetky ohlasy aspoň slová študentky Lucie Balogovej: „Ďakujem z možnosť zúčastniť sa takej prednášky, ako bola dnešná. Je to veľká česť počuť pána profesora Miloša Jeseňáka. Všeobecne mi takéto podujatia dávajú dosť veľkú motiváciu pre štúdium a zdokonaľovanie sa v tejto krásnej profesii. Prijala by som viac takýchto akcií.“