
Medzi najlepšími aj náš vedecký tím
V utorok 14. februára 2024 sa uskutočnil druhý ročník Košice Region Innovation Awards 2024. Na podujatí v košickej Kunsthalle prevzali ocenenia výnimočné osobnosti z oblasti podnikania, inovácií, startupov, vedy a výskumu v Košickom kraji. Výročné oceňovanie organizuje Inovačné centrum Košického kraja (ICKK). Nominovanými boli výnimočné osobnosti sveta inovácií, vedy a výskumu, startupov a podnikania, ktorí neustále posúvajú hranice vo svojej oblasti a rozvíjajú Košický kraj. Je medzi nimi Vedecký tím Laboratória biomedicínskej mikrobiológie a imunológie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, ktorý vedie profesor Mangesh R. Bhide. BLAHOŽELÁME!
Kategória Najlepší vedec/vedecký tím Košického kraja
VEDECKÝ TÍM LABORATÓRIA BIOMEDICÍNSKEJ MIKROBIOLÓGIE A IMUNOLÓGIE
UNIVERZITY VETERINÁRSKEHO LEKÁRSTVA A FARMÁCIE V KOŠICIACH
Laboratórium biomedicínskej mikrobiológie a imunológie, ako spoločné pracovisko UVLF v Košiciach a Neuroimunologického inštitútu SAV je zamerané na štúdium interakcie medzi hostiteľom a patogénom. Výskumné aktivity zahŕňajú mutácie v génoch vrodenej imunity a vnímavosť hostiteľov k patogénom; objavovanie hostiteľskej špecificity patogénov; objavovanie mechanizmov, pomocou ktorých patogény unikajú pred imuntnými mechanizmami hostiteľa. Toto vedecko-výskumné zameranie umožnilo obhájiť 5 doktorandských prác a prinieslo viac než 70 originálnych karentových publikácií.
Zloženie tímu: prof. Mangesh R. Bhide, PhD. a MVDr. Jana Jozefiaková, PhD., a ďalší členovia tímu.
VEDECKÝ TÍM TECHNICKEJ UNIVERZITY V KOŠICIACH
– PARTICIPÁCIA TUKE NA EXPERIMENTE ALICE V EURÓPSKEJ ORGANIZÁCII PRE JADROVÝ VÝSKUM (CERN)
„Experiment ALICE na LHC v CERN: Štúdium silno interagujúcej hmoty v extrémnych podmienkach“. Výskumné aktivity kolektívu TUKE na tomto experimente sú zamerané na riadenie pixelového detektora, vývoj Hybridného integrovaného obvodu určeného pre zber a spracovanie signálov z ALICE detektorov a vývoj programových modulov pre riadiacu komunikačnú infraštruktúru DCS. Projekt bol spolu s ďalšími partnermi riešený počas troch etáp, pričom 1. etapu tvorilo obdobie 2016 – 2020, 2. etapu rok 2021 a aktuálne prebieha riešenie 3. etapy (2022 – 2026).
Zloženie tímu: doc. Ing. Ján Jadlovský, CSc. a doc. Ing. Anna Jadlovská, PhD. z Fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE, Ing. Slávka Jadlovská, PhD. z Fakulty výrobných technológií TUKE, Ing. Tomáš Tkáčik, Ing. Milan Tkáčik, PhD. a ďalší členovia riešiteľského tímu.
EXCELENTNÝ TÍM UNIVERZITY PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA V KOŠICIACH
PRE VÝSKUM ATEROSKLERÓZY (EXTASY)
Členovia tímu EXTASY pôsobiaceho na Lekárskej fakulte UPJŠ realizujú viac ako 30 rokov programovo orientovaný výskum s interdisciplinárnym zameraním v problematike „Metabolizmus – Kardiovaskulárne choroby/riziko – Ateroskleróza“.Výskumné zameranie: diabetes a ateroskleróza (garant: prof. Tkáč)
- vzťahy medzi metabolickými poruchami, genetickým pozadím a kardiovaskulárnymi komplikáciami diabetu 2. Typu
- farmakogenetické aspekty liečby orálnymi antidiabetikami.
Výskumné zameranie: respiračné choroby – obezita – hypoxia – metabolizmus – kardiovaskulárne komplikácie (garant: prof. Tkáčová)
- patofyziologické a klinické dôsledky hypoxie pri spánkových poruchách dýchania – apnoe (chronická intermitentná hypoxia) a pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (chronická perzistujúca hypoxia),
- štúdium obezity ako rizikového faktora kardiovaskulárnych a metabolických komplikácií pri respiračných chorobách,
- vplyv liečby neinvazívnou ventiláciou na kardiovaskulárne a metabolické parametre.
Zloženie tímu: prof. MUDr. Ružena Tkáčová, DrSc., prof. MUDr. Ivan Tkáč, PhD., prof. RNDr. Ján Šalagovič, PhD., MUDr. Pavol Joppa, PhD., MUDr. Martin Javorský, PhD.
Kategória Najlepší startup Košického kraja
1.miesto: SUDOLABS
Sudolabs je technologická spoločnosť zaoberajúca sa tvorbou digitálnych produktov primárne pre americké startupy a scaleupy. Medzi ich hlavné služby patrí užívateľský výskum, UX/UI design, prototyping, biznisová validácia, SW vývoj, AI riešenia a taktiež consulting pri budovaní technologického startupu a pri následnom fund-raisingu. Za pár rokov fungovania sa im podarilo postaviť vyše 50 rôznych digitálnych produktov a agregovanou valuaciou viac ako 1 mld. USD a to primárne pre klientov v San Franciscu a Los Angeles.
2.miesto: EATSTER
Eatster je pokladničný ekosystém pre reštaurácie rýchleho občerstvenia. Samoobslužné kiosky, mobilné aplikácie a QR kódy reštauráciám šetria až do 30% na prevádzkových nákladoch a zároveň navyšujú priemernú výšku objednávok až do 15%. Pokladne, kuchynské displeje a vyvolávacie systémy sú zase vyvinuté tak, aby eliminovali chybovosť a zvyšovali efektivitu v kuchyni. Okrem fast foodov Eatster nájdete v obchodných centrách, štadiónoch, vlakoch či v lyžiarskych strediskách.
3.miesto: CONTINIUM TECHNOLOGIES
je polovodičová spoločnosť špecializujúca sa na návrh čipov pre bezdrôtové telekomunikačné a radarové systémy. Stavajú na dlhoročných skúsenostiach v oblasti Sigma Delta AD prevodníkov, ktoré poskytujú prelomové konkurenčné výhody vo vysokovýkonných integrovaných obvodoch.
Kategória Najlepší podnikateľ Košického kraja
1.miesto: KURACOLLECTION s.r.o.
Košická módna návrhárka Janka Kuriláková a jej firma KURA collection funguje už šesť rokov. Aktuálne dosahuje medzinárodné úspechy čo sa týka predaja svojich produktov a vizibility značky. Jej modely nosia celebrity nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky. Janka Kuriláková od detstva inklinovala k stylovaniu svojich outfitov a páčilo sa jej byť trochu iná, ako ostatní a z toho prirodzene vyplynulo navrhovanie vlastnej kolekcie. Napriek tomu, že nevyštudovala módny design, svojej vášni ostala verná a využila poznatky z vysokej školy k tomu, aby vybudovala značku s medzinárodným dosahom. Momentálne Kuracollection patrí medzi popredné fasion značny v strednej Európe. V roku 2000 získala prestížne ocenenie EY začínajúci podnikateľ.
2.miesto: CASSOVIA CODE A.S.
Softvérová a konzultačná spoločnosť z Košíc. Už vyše desať rokov buduje digitálne riešenia, ktoré pomáhajú prepájať biznis s najnovšími technológiami. Vďaka talentovaným IT špecialistom dokáže premeniť nápad na digitálny produkt a vyvinúť riešenie na mieru potrebám zákazníkov a ich podnikateľským cieľom. Na začiatku to bol sen založiť herné štúdio. Postupným rozvojom trhu sa spoločnosť zamerala na sofistikované softvérové riešenia, e-commerce a custom vývoj. Spolupracuje s takými menami ako je americká spoločnosť Bloomreach alebo nemecký SAP.
3.miesto: SLONEEK
Sloneek je spoločnosť, ktorá vyvíja all-in-one cloudové riešenie pre modernú personalistiku. Toto riešenie vzniklo ako reakcia na potrebu radikálne sa premieňajúceho trhu práce. Jeho poslaním je spájať zamestnancov s ich firmou prostredníctvom aplikácie, ktorá umožňuje pokročilú automatizáciu personalistiky a modernizáciu administratívnych procesov.
Kategória Organizácia podporujúca inovácie v Košickom kraji
SLOVAKIATECH
je medzinárodná odborná konferencia a inovačno-technologický veľtrh firiem, ktorého cieľom je stretnutie slovenských a zahraničných odborníkov v oblasti inovácií, priemyslu a priemyselných technológií, energetiky, dopravy a logistiky, v oblasti životného prostredia a vzdelávania, ako aj prezentácie vedeckého a inovačného potenciálu slovenských technologických firiem.