Loading...

Oznamy

Medzinárodné sokoliarske stretnutie v Taliansku – International falconry cup

Medzinárodné sokoliarske stretnutie v Taliansku – International falconry cup

25.01.2024   Aktuality

V dňoch 8. – 11. decembra 2023 sa trojčlenná zostave našich sokoliarov zúčastnila na historicky prvom ročníku súťaže International falconry cup a treťom sokoliarskom stretnutí, ktoré organizoval taliansky sokoliarsky klub Circolo Culturale di Falconeria Tradizionale Italiana na pamiatku zosnulého sokoliara Ivana Bussa. Našu trojicu viedol doc. MVDr. Ladislav Molnár, PhD., a doplnili členovia Klubu sokoliarstva a rehabilitácie dravých vtákov UVLF v Košiciach Rastislav Homza a Andrea Badidová. Akciu zorganizovali v nádhernom prostredí Rocca delle Macie – Castellina in Chianti v Taliansku, medzi Siennou a Florenciou. Z nášho klubu sme na túto cestu vzali dva jastraby a jedného kaňúra okrúhlochvostého.

sokoliari_Toskansko

Zo zasnežených Košíc sme po dlhej 12-hodinovej ceste dorazili na miesto, kde bolo príjemných 15°C. Po privítaní sme sa ubytovali v Riserva di Fizzano, čo je starobylá dedina vo vlastníctve vinárstva Rocca delle Macie, ktorá stojí na vrchole kopca obklopená vinicami a olivovými hájmi. Večer nás čakala spoločná večera, na ktorej sme stretli priateľov a nadviazali aj nové kontakty s talianskymi sokoliarmi aj so sokoliarmi z ostatných zúčastnených krajín (Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Bulharsko). Po večeri sa náhodne vylosovalo poradie súťažiacich na nasledujúci deň a potom sa všetci pobrali poriadne sa vyspať, keďže ráno nás čakali preteky.

V sobotu ráno sme sa presunuli do revíru na súťažné lovy. Každá krajina mala zastúpenie troch sokoliarov, z ktorých kapitán mužstva bol aj hodnotiacim porotcom. Lovila sa bažantia zver po vystavení poľovníckym psom. Vždy bol vybraný jeden súťažiaci so svojim psovodom a porotcovia pozorovali priebeh lovu. Hodnotila sa práca psa, postup sokoliara, útok a v prípade neúspešného lovu spätný prílet. Takýto postup sa opakoval, kým nemali útok všetci zúčastnení. Na súťaži sme mohli vidieť krásne útoky jastrabov veľkých, sokolov sťahovavých, sokolov loveckých a kaňúrov okrúhlochvostých. Lov prebiehal od rána do západu slnka a počasie sme mali ako vybavené, až na typické lepivé blato, ktoré sme mali až pod kolenami.

Po lovoch nás čakala slávnostná večera a vyhodnotenie súťaže. Víťazmi prvého ročníka International falconry cup sa stali naši susedia z Českej republiky. Cenu pre najlepšieho jastraba získala reprezentantka Poľska Milada Płomińska, cenu pre najlepšieho sokola získal reprezentant Maďarska László Puskás a cenu pre najlepšieho psa získal reprezentant Českej republiky Stanislav Menclík. Po vyhodnotení súťaže bol na rade edukačný program a voľná diskusia zúčastnených.

sokoliari_Toskansko     sokoliari_Toskansko

V nedeľu sme sa po raňajkách rozdelili na dve skupiny a loviť sa išlo nesúťažne do dvoch rozdielnych revírov. Išli sme asi 20 minút autom od pôvodného miesta. Lovilo sa v olivových sadoch a biopásoch vo veľmi členitom a kopcovitom teréne. Aj napriek nie najvhodnejším podmienkam sa doc. Molnárovi s jeho jastrabom Vesnou podarilo uloviť bažanta. Počasie nám aj v tento deň vyšlo a aj tu bolo čo obdivovať. Na konci dňa sme sa vrátili na základňu a absolvovali prehliadku múzea, vínnej pivnice a výrobnej linky vinárstva Rocca delle Macie, kde sme mali možnosť sa dozvedieť niečo o histórii tohto dych berúceho miesta. 

V pondelok nastal čas opustiť Toskánsko a vrátiť sa domov na našu univerzitu, kde sme vyložili dravce, aby si po dlhej ceste poriadne oddýchli. Sme veľmi vďační, že sme mohli byť súčasťou týchto lovov, lebo sme nadobudli množstvo skúseností a rád od dlhoročných a skúsených sokoliarov a spoznali veľa skvelých a zaujímavých ľudí. Ďakujeme za túto príležitosť Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Slovenskému klubu sokoliarov pri Slovenskej poľovníckej komore, Circolo Culturale di Falconeria Tradizionale Italiana a všetkým zúčastneným za príjemný zážitok. Sokoliarstvu zdar!

sokoliari_Toskansko     sokoliari_Toskansko

sokoliari_Toskansko

Rastislav Homza a Ladislav Molnár