Loading...

Oznamy

Potrebujeme efektívne, no reálne bezpečnostné preventívne pravidlá

Potrebujeme efektívne, no reálne bezpečnostné preventívne pravidlá

16.01.2024   Neprehliadnite

Tragická udalosť na Karlovej univerzite v Prahe rozprúdila diskusiu o bezpečnosti na univerzitách. Tak ako väčšina vysokých škôl, aj Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach analyzuje svoje bezpečnostné systémy a opatrenia, aby mohla definovať ich nedostatky a potreby. Víta aktivitu ministerstva školstva, ktoré deklarovalo záujem pomôcť univerzitám pri financovaní bezpečnostných opatrení, ale aj pri hľadaní efektívnych, no reálnych preventívnych pravidiel.   

Možnosti vidí v skvalitnení existujúceho kamerového systému a rozšírení doterajšieho prístupového systému do jednotlivých budov a priestorov v areáli univerzity. Privítala by aj funkčný systém včasného varovania, na ktorý by nadväzovali vypracované postupy správania sa v krízových situáciách. 

Žiadne opatrenia však v konečnom dôsledku nedokážu úplne eliminovať možnosť jednotlivca narušiť či prekonať bezpečnostné systémy. Riziko skratového konania bude existovať na verejných priestranstvách vždy. Preto UVLF považuje za rovnako dôležitú podporu duševného zdravia a posilnenie psychologického i sociálneho poradenstva.