Loading...

Oznamy

Profesor Vilček sa stal členom Učenej spoločnosti Slovenska. Blahoželáme!

Profesor Vilček sa stal členom Učenej spoločnosti Slovenska. Blahoželáme!

12.12.2023   Aktuality

Za nového emeritného člena Učenej spoločnosti Slovenska (UčSS) zvolili v novembri 2023 vedecko-výskumného pracovníka Katedry epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia UVLF prof. Ing. Štefana Vilčeka, DrSc. Stal sa tak prvým členom Učenej spoločnosti Slovenska z našej univerzity. Zohľadnila sa pritom jeho všestranná bohatá vedecká činnosť s podstatným presahom na medzinárodnú úroveň v oblasti veterinárnej virológie a molekulovej epizootológie.

Za členov spoločnosti sa navrhujú špičkoví vedci, ktorí dosiahli významné vedecké výsledky s výrazným medzinárodným ohlasom v oblastí rôznych vedných disciplín, od prírodných vied, cez medicínske a technické vedy, ako aj vedy o spoločnosti. Pri komplexnom posudzovaní kandidáta na člena UčSS sa berie do úvahy jeho rozsiahla publikačná činnosť, citačný ohlas meraný počtom citácií vo vedeckých časopisoch, prezentácia poznatkov na medzinárodných podujatiach formou pozvaných prednášok, patenty, výchova vedeckého dorastu, pedagogická činnosť, ocenenia, členstvo vo volených akademických spoločnostiach, členstvo v radách medzinárodných vedeckých časopisov, expertízna činnosť a iné aktivity. V odboroch, kde je to možné, sa predpokladá vysoké prekročenie kritérií na získanie vedeckej hodnosti doktora vied.

Výber členov spoločnosti prebieha náročným postupom. Návrhy na členstvo sú najprv hodnotené piatimi posudzovateľmi z radov členov UčSS, ktorí boli vyžrebovaní na zasadnutí Rady UčSS. Každý z nich v dotazníku vyhodnotí činnosť kandidáta v jednotlivých oblastiach vedeckej činnosti.  Posudzovatelia predkladajú svoje hodnotenia kandidátov Valnému zhromaždeniu UčSS, ktoré v tajnom hlasovaní volí jednotlivých členov. Úspešný kandidát musí byť podporený trojpätinovou väčšinou hlasov.

„Zvolenie za emeritného člena Učenej spoločnosti Slovenska považujem za významné ocenenie mojej celoživotnej vedeckej činnosti, zvlášť pri štúdiu živočíšnych vírusov. Zároveň to vnímam ako ocenenie našej univerzity, na pôde ktorej som sa mohol vedecky realizovať. Nepochybujem o tom, že v krátkej budúcnosti sa členmi UčSS stanú aj ďalší výskumníci Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach,“ povedal prof. Ing. Štefan Vilček, DrSc.

„Byť členom spoločnosti mi ponúka možnosť výmeny odborných názorov na interdisciplinárnej úrovni, čo vnútorne obohacuje každého výskumníka. Zároveň sa môžem vyjadrovať pri formovaní názorov na hodnotenie priorít vedy na Slovensku a pri vytyčovaní smerovania slovenskej vedy,“ dodal profesor Vilček k svojim očakávaniam od členstva v UčSS.


foto: Veda na dosah

Učená spoločnosť Slovenska (UčSS) je reprezentatívnym orgánom vedeckej obce na Slovenku. Pohľadom do novodobej histórie učených spoločností na Slovensku zistime, že od roku 2003 existovala ako Učená spoločnosť SAV. Jej členmi mohli byť len volení vedci, ktorých činnosť súvisela so Slovenskou akadémiou vied, ale nemuseli byť jej zamestnancami. Až v roku 2018 sa prijal nový štatút, ktorý definoval, že členstvo v UčSS už nebolo viazané na činnosť v SAV a jej členmi sa mohli stať aj vedci, ktorí pôsobili na univerzitách a vysokých školách.

Podľa štatútu UčSS podporuje rozvoj vedy a rozširovanie vedeckých poznatkov, zúčastňuje sa na reprezentácii slovenskej vedy doma a v zahraničí, vyjadruje sa k etickým otázkam výskumu, sleduje aplikácie výsledkov výskumu v praxi. Zaujíma tiež postoj k základným problémom a právnym normám výskumu, vývoja, inovácií a vzdelávania a iniciatívne sa vyjadruje k smerovaniu výskumu v Slovenskej republike.

Prvým predsedom Učenej spoločnosti bol lekár prof. MUDr. Branislav Lichardus, DrSc. (2003 - 2005). Ďalšími predsedami boli virológ prof. MUDr. Fedor Čiampor, DrSc. (2005 - 2009), fyzik prof. RNDr. Vladimír Bužek, DrSc. (2009 - 2013), chemik prof. RNDr. Jozef Noga, DrSc. (2013 - 2017), fyzik  prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc. (2018 - 2021) až po súčasného predsedu, ktorým je prof. RNDr. Jozef Noga, DrSc.