Loading...

Oznamy

Začal sa 20. ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku

Začal sa 20. ročník Týždňa vedy a techniky na Slovensku

06.11.2023   Aktuality

Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2023 (TVT), ktorý ponúkne aj v tomto roku skvelé zážitky zo sveta vedy, výskumu a techniky, sa začal 6. novembra a potrvá do 12. novembra. Jubilejný dvadsiaty ročník prinesie nadšencom vedy stovky prednášok, festivalov, workshopov, súťaží, besied či podcastov. Pripravené sú aj sprievodné popularizačné podujatia konajúce sa po celom Slovensku. Týždeń sa nesie v znamení motta Po kroku k pokroku.

Cieľom TVT je zlepšiť vnímanie vedy a techniky u ľudí a spopularizovať vedecké výsledky s dôrazom na ich význam pre spoločnosť. Podujatia realizované v rámci TVT sú určené žiakom základných škôl a študentom stredných škôl a zámerom je vzbudiť u nich záujem o štúdium vedeckých a technických disciplín tým, že sa zapoja do jednotlivých aktivít. V programe TVT sú podujatia nielen pre širokú, ale aj odbornú verejnosť, ktorá tak opäť dostane možnosť prezentovať svoje aktivity a výsledky činnosti. Ústavy Slovenskej akadémie vied, fakulty univerzít či výskumné inštitúcie na Slovensku organizujú v rámci tohto týždňa aj dni otvorených dverí. Vedou sa záujemcovia budú môcť obklopiť aj na sociálnych sieťach, kde si môžu vypočuť podcasty na rôzne témy a zapojiť sa do viacerých súťaží.

Centrum vedecko-technických informácií SR ako jeden z hlavných organizátorov TVT 2023 privíta návštevníkov nielen vo svojich priestoroch, ale aj v Zážitkovom centre vedy Aurelium v Bratislave. Okrem toho ponúkne viacero iných sprievodných aktivít (Príloha č. 1). Všetky sprievodné akcie tohtoročného TVT nájdete na webovej stránke www.tyzdenvedy.sk, konkrétne v sekcii Podujatia TVT. Filtrovať ich môžete podľa kraja, mesta, typu podujatia, dátumu či cieľovej skupiny (Príloha č. 2 – výber podujatí).

Hlavnými organizátormi podujatia sú Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Centrum vedecko-technických informácií SR. Partnermi podujatia sú Slovenské elektrárne a EPSON. Mediálnymi partnermi sú magazín NextechRTVSBKISVEDANADOSAH.skčasopis Quark a Zážitkové centrum vedy Aurelium.