Loading...

Oznamy

AGROFILM 2023 aj na UVLF, využite možnosť a pozrite si filmy

AGROFILM 2023 aj na UVLF, využite možnosť a pozrite si filmy

02.10.2023   Aktuality

V pondelok 2. októbra 2023 sa začína 39. ročník medzinárodnej súťaže filmov s poľnohospodárskou tematikou AGROFILM 2023. Hlavný festivalový program bude v dňoch  2. – 7. októbra 2023 v Národnom poľnohospodárskom a potravinárskom centre v Nitre - Lužiankach. Paralelne so súťažnou časťou v Nitre, sa konajú premietania prihlásených filmov aj v Bratislave, Košiciach, Zvolene, Trnave, Brezne, Tatranskej Lomnici a Štiavnických Baniach. Jedným z partnerov AGROFILMu je aj Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.    

Program premietania na UVLF

Premietanie na našej univerzite v čase od 9.45 hod. – 14.00 hod.
v utorok 3. a vo štvrtok 5. októbra v pavilóne P-12

v stredu 4. októbra v aule P-34 
Sprievodnou akciou premietania je posterová konferencia.
Prezentácia posterov bude pred aulou v P-34.

Počas festivalového týždňa môžu diváci vidieť hodnotné dokumentárne filmy z 22 krajín sveta. Tradične sú najviac zastúpení tvorcovia z krajín ako Česko, Maďarsko, Nemecko a, samozrejme, Slovensko. Autori prihlásili spolu 90 dokumentov, v ktorých často rezonujú aktuálne témy ochrany pôdy, vody a trvalo udržateľné hospodárenie v prospech nielen človeka, ale aj nášho životného prostredia. Festivalové filmy budú môcť diváci sledovať každý deň online na www.agrofilm.sk. Tentokrát si diváci môžu filmy pozrieť až na 14-tich premietacích miestach. Na univerzitnej pôde SPU v Nitre, UKF Nitra, UK Bratislava, TU Zvolen, UVLF Košice. Festival Agrofilm príde znova aj do Brezna (Synagóga), Trnavy (Malý Berlín), Tatranskej Lomnice (Múzeum TANAP), Štiavnických Baní a, samozrejme, sa bude premietať v NPPC Lužianky, NPPC Bratislava a v kinosále Mlyny Cinemas v Nitre.

„Európska únia núti výrobcov primiešavať hmyz do múky“. „Európski manipulátori zničili našu živočíšnu výrobu, aby mohli ku nám dovážať svoj potravinársky odpad, ktorý my zjeme“. Vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Vladimír Šucha, zástupcovia SPPK, generálny riaditeľ NPPC Martin Polovka a pozvaní odborníci budú v stredu 4. októbra 2023 v NPPC v Lužiankach diskutovať a na základe poznatkov výskumu vyvracať tie najčastejšie mýty a nezmysly o poľnohospodárstve na Slovensku a v EÚ. Diskusné fórum na tému Krotíme hoaxy môžete sledovať aj online.

Medzinárodná porota vybrala zo 42 súťažných filmov 14 výnimočných a rozhodla o víťazoch. Ocenené filmy budú známe až 6. októbra 2023, keď si ich tvorcovia preberú ceny na záverečnom slávnostnom ceremoniáli v priestoroch multikina Mlyny Cinemas v Nitre. Príjemnú atmosféru týchto chvíľ dotvorí svojím vystúpením aj ambasádorka festivalu Dominika Titková. Vstup na všetky festivalové podujatia je zadarmo.

Všetky informácie o festivale sú na www.agrofilm.sk.