Loading...

Oznamy

Na Európskej noci výskumníkov sme dali o sebe vedieť

Na Európskej noci výskumníkov sme dali o sebe vedieť

29.09.2023   Aktuality

Európska noc výskumníkov je jedinečný festival vedy, ktorý má za cieľ interaktívnym a zaujímavým spôsobom šíriť vedecké poznatky a objavy. Medzi viac ako 25 zapojenými krajinami a 300 mestami boli na Slovensku aj Košice, Poprad, Bratislava, Banská Bystrica, Žilina. Už 17. ročník podujatia sa tradične uskutočnil v posledný septembrový piatok - 29. 9. 2023. V Košiciach žilo vedou obchodné centrum OPTIMA. Medzi 62 stánkami univerzít a vedeckých pracovísk boli aj naši kolegovia, kolegyne, študenti a študentky z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach.

Počas celého podujatia prezentovať zaujímavé poznatky vo vedeckých stánkoch:
Zisti, čo je vo vnútri .... Ultrasonografia (Klinika malých zvierat)
Ako mikroorganizmy ovplyvňujú zdravie zvierat (Katedra mikrobiológie a imunológie)
Vakcinácia psov (Katedra farmakológie a toxikológie)
Voda v potravinách (Katedra hygieny, technológie a zdravotnej bezpečnosti potravín)
Zázračný svet jašterov a hadov (AQUA-TERA KLUB)
Svet pod vodnou hladinou (AQUA-TERA KLUB)
Objavuj mikro-život okolo nás (Katedra morfologických disciplín, Katedra biológie a fyziológie)
Chráň zdroje vody (Katedra verejného veterinárskeho lekárstva a welfare zvierat)
Život so psom nie je pod psa (Katedra verejného veterinárskeho lekárstva a welfare zvierat)
Rovnako aj na prednáškach
Moje zvieratko je veľký maškrtník, alebo cudzí predmet v tráviacej sústave - MVDr. Mária Figurová, PhD., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach
Nekŕmte ma hlúposťami (ako sa starať o plazy) - MVDr. Miloš Halán, PhD., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach

V popradskom obchodnom centre MAX prispel do programu Európskej noci výskumníkov náš kolega doc. MVDr. Branislav Peťko, DrSc. vo vedeckom stánku Kliešť na horách, ale aj prostredníctvom prednášky Ajhľa, kliešť už aj na horách. Téma je to aktuálna.  Vplyvom klimatickej zmeny za ostatné polstoročie stúpla priemerná teplota vzduchu aj na Slovensku takmer o 2 °C, čo vytvorilo vhodné podmienky aj pre život kliešťov vo vyšších polohách. Niekdajšie horské oázy pokoja a zdravia sa zmenili, a s prítomnosťou kliešťov už musíme počítať aj na horách do výšok aj okolo 1400 m nad morom. 

Ďakujeme za úžasnú reprezentáciu univerzity a jej pracovísk, rovnako ako za trpezlivosť a energiu, ktorú bolo mať treba počas celého dňa, keď sa tu preleli tisícky mladých návštevníkov.