Loading...

Oznamy

Veteránski orientační bežci si vyskúšali areál univerzity

Veteránski orientační bežci si vyskúšali areál univerzity

11.08.2023   Aktuality

V Košiciach sa v piatok 11. augusta 2023 začali prvými tréningami Veteránske majstrovstvá sveta v orientačnom behu (World Masters Orienteering Championships - WMOC). Miestom prvých behov sa stal aj areál Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Často v ňom zablúdia noví študenti, prváci, ale aj návštevníci či klienti nemocnice. Veteránskym orientačným bežcom sa to nestalo. Dobrá príprava, dobré mapy a hlavne schopnosť orientovať sa v nich vyhráva! Držíme palce všetkým a želáme úspešné majstrovstvá!

Organizátori  očakávajú takmer 3200 športovcov zo 43 krajín. Šampionát sa mal na Slovensku uskutočniť už v roku 2020, ale pre pandémiu koronavírusu ho napokon posunuli o tri roky. Športovými ambasádormi podujatia, ktoré vyvrcholí o sedem dní, sú olympijskí medailisti Jozef Gönci, Anastasia Kuzminová a Matej Tóth.

"Táto forma svetového šampionátu sa všeobecne považuje za jednu z najprestížnejších, čo sa týka ekonomických aspektov. Aj medzi nami sa najskôr objavili aj hlasy, že Slovensko nie je dostatočne silná federácia na to, aby nám to medzinárodná federácia pridelila. Napokon sa to podarilo a teraz ho tu máme," povedal riaditeľ WMOC Jozef Pollák. V približne 3200-člennom menoslove účastníkov má najväčšie zastúpenie Česko so 430 športovcami, po ňom nasleduje Fínsko s takmer 370 a Švédsko s 320 prihlásenými pretekármi. Slovensko bude zastupovať 86 pretekárov. Viacerí slovenskí aktívni pretekári dali pred vlastnými ambíciami prednosť práci organizátora. Niektorí z nich, napríklad Jozef Pollák, Katarína Labašová či Marian Dávidík, mohli štartovať aj s medailovými ambíciami. Slovenskými "želiezkami v ohni" budú najmä Peter Barcík, Lukáš Barták, Ondrej Piják či Silvia Chupeková.

WMOC je jedna z najmasovejších športových udalostí roka 2023 na Slovensku a okrem Košíc sa budú jednotlivé disciplíny odohrávať aj v priľahlých regiónoch. Organizátori si sľubujú viacero pozitívnych dopadov svetového šampionátu. Okrem impulzov pre samotný rozvoj tohto športového odvetvia na Slovensku pôjde o významnú prezentáciu krajiny, košického a prešovského regiónu, ako aj samotného mesta Košice v očiach účastníkov WMOC. Nezanedbateľné budú aj ekonomické dopady, keďže tisícky účastníkov strávia na východe Slovenska 8-10 nocí. Medzi sprievodné podujatia WMOC 2023 bude patriť tradičný Pohár Slovenského krasu, ktorý zahŕňa aj Pohár rektora Technickej univerzity v Košiciach. Ide o 5-etapové podujatie s účasťou 250 pretekárov vo veku 10 - 34 rokov, ktoré bude prebiehať súčasne s WMOC tak, aby si aj širšia verejnosť a orientační bežci mimo vekových kategórií WMOC mohli vyskúšať trate WMOC v atmosfére a kulisách svetového šampionátu.

Program WMOC 2023
sobota 12. augusta
10.00 - 14.00: kvalifikácia šprint
14.00 – 15.00: otvárací ceremoniál (štadión TU Košice)
nedeľa 13. augusta
10.00 – 13.30: finále šprint
pondelok 14. augusta
voľný deň, tréning
utorok 15. augusta
9.30 – 14.00: kvalifikácia stredná a dlhá trať (Budimír)
streda 16. augusta
9.30 – 14.00: finále stredná trať (Kokošovce)
štvrtok 17. augusta
voľný deň, tréning
piatok 18. augusta
10.00 – 14.00: finále dlhá trať a záverečný ceremoniál
Zdroj: www.teraz.sk/TASR

          

          

          

          

Majstrovstvá sveta (MS) veteránov v orientačnom behu v Košiciach si vyžiadajú dopravné obmedzenia. Piatok patrí registrácii účastníkov v Kasárňach/Kulturparku. Tréningy sa budú konať v areáli Univerzity veterinárneho lekárstva a v parku na Obrancov mieru. Na Južnej triede a Čermeľskej ceste budú preto vyhradené miesta na parkovanie autobusov. Na Skladnej ulici, v časti pri areáli RTVS, budú vyhradené parkovacie miesta pre účastníkov majstrovstiev.

"Ulice Vysokoškolská a Letná v úseku Komenského - Boženy Němcovej budú v sobotu (12. 8.) od 9.00 do 14.00 h uzavreté. Zároveň sa uzavrie vjazd na Park Angelinum po uliciach Jilemnického a Jesenná," uvádza s tým, že na uliciach Boženy Němcovej a Zimnej bude obmedzená rýchlosť a výjazd zo sídliska bude povolený pomalou jazdou. Vyhradené miesta pre parkovanie autobusov sa budú nachádzať na Čermeľskej ceste.

V nedeľu (13. 8.) od 9.00 do 14.00 h dôjde k uzavretiu centra Košíc a časti Moyzesovej ulice. Vjazd do centra budú mať povolený len záchranné zložky. Uzavreté budú ulice Moyzesova od križovatky s Kňazovického po križovatku s Poštovou, Poštová ulica v úseku Moyzesova-Mäsiarska, Baštová, Hlavná pri obchodnom dome Urban smerom na Zbrojničnú, Kováčska v celej dĺžke, Orlia, Štefánikova od Jakabovho paláca, Puškinova, Krmanova, Mojmírova od Pribinovej, Tajovského od Grešákovej a Timonova od Moyzesovej.