Loading...

Oznamy

MMM: máj - mesiac merania - dajte si zmerať krvný tlak!

MMM: máj - mesiac merania - dajte si zmerať krvný tlak!

Viete aký máte tlak? Dajte si ho zmerať priamo u nás, v našej Univerzitnej lekárni UVLF, a prijmite aj odbornú radu, čo robiť, aby ste predišli vážnym problémom. Katedra lekárenstva a sociálnej farmácie Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Spolok košických študentov farmácie so svojimi partnermi pripravili na pondelok 29. mája 2023 deň merania tlaku krvi. Od 9. do 15. hodiny vám študenti farmácie spolu so zástupcami Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti priamo v Univerzitnej lekárni UVLF zmerajú a vyhodnotia krvný tlak. Poradia a odporučia, čo robiť, ak je jeho hodnota vysoká. Využite jedinečnú príležitosť a prejdite sa do lekárne!

Na vysoký krvný tlak, tzv. hypertenziu, sa na Slovensku lieči vyše 240.000 pacientov. Ich počet sa každoročne zvyšuje. Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI. NCZI upozorňuje, že hypertenzia je celosvetovo hlavnou príčinou predčasných úmrtí. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie možno odhadovať, že 1,28 miliardy dospelých vo veku 30 až 79 rokov má hypertenziu. Pritom až 46 percent si neuvedomuje, že má problém.

Na Slovensku je podľa NCZI hypertenzia dlhodobo najčastejšou skupinou diagnóz v kardiologických ambulanciách. Podľa posledných údajov v nich bolo v roku 2021 sledovaných 240.590 osôb s hypertenznými chorobami. Medziročne narástol ich počet o 15.525. Každoročne pribudne kardiológom približne 30.000 osôb so zistenými hypertenznými chorobami. Najvyšší podiel dlhodobo tvoria 45- až 64-roční pacienti.

Varovnými signálmi vysokého krvného tlaku sú ranné bolesti hlavy, krvácanie z nosa, nepravidelný tlkot srdca, zhoršenie zraku či bzučanie v ušiach. NCZI však upozorňuje, že hypertonici rovnako nemusia pociťovať žiadne príznaky a jediným spôsobom odhalenia diagnózy je meranie krvného tlaku. Na to vyzýva aj tohtoročná téma Svetového dňa hypertenzie „Zmerajte si správne krvný tlak, kontrolujte si ho a žite dlhšie!"

NCZI v tejto súvislosti upozorňuje, že neliečená hypertenzia môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy, ako je ochorenie obličiek, srdcové ochorenie či mŕtvica. Z celkového počtu 159.882 sledovaných pacientov v nefrologických ambulanciách v roku 2021 bolo pre hypertenznú a vaskulárnu nefrosklerózu sledovaných až 21.790 ľudí, vyplýva z najnovších údajov.

Medzi faktory zvyšujúce riziko hypertenzie patrí nadmerná konzumácia soli, nasýtených tukov a nízky príjem ovocia a zeleniny, fyzická nečinnosť, konzumácia tabaku a alkoholu či nadváha. Znížiť vysoký krvný tlak môžu pomôcť zmena životného štýlu, ktorá je nevyhnutná aj pri liečbe hypertenzie.

Zdroj: Národné centrum zdravotníckych informácií