Loading...

Oznamy

Ministrom pôdohospodárstva sa vo vláde odborníkov stane profesor Jozef Bíreš

Ministrom pôdohospodárstva sa vo vláde odborníkov stane profesor Jozef Bíreš

12.05.2023   Aktuality

Prezidentka Zuzana Čaputová oficiálne oznámila mená nových ministrov vlády odborníkov. Je medzi aj prof. MVDr. Jozef Bíreš, DrSc., absolvent Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a profesor na Klinike prežúvavcov Univerzitnej veterinárnej nemocnice. Pán profesor, blahoželáme a prajeme veľa energie, rozvahy a múdrosti. 

Budúci minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš je dlhoročný šéf štátneho potravinového dozoru. Patrí k najznámejším odborníkom slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Od roku 2003 okrem trojročnej prestávky (2007 až 2010) stojí na čele Štátnej veterinárnej a potravinovej správy 17 rokov. Jeho profesionalitu využili dve pravicové vlády – druhá Dzurindova vláda a vláda Ivety Radičovej, druhá a tretia vláda Roberta Fica, po ňom kabinet Petra Pellegriniho a napokon aj vláda Igora Matoviča, ale aj Eduarda Hegera. 

Rodák z Banskej Bystrice (1956) odštartoval kariéru na Univerzite veterinárskeho lekárstva v Košiciach, kde promoval v roku 1981. V deväťde­siatych rokoch tu viedol Akreditované klinické skúšobné laboratórium, ktoré predznačilo jeho neskoršiu profesionálnu kariéru v službách Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. Na UVLF pôsobí ako profesor na Klinike prežúvavcov Univerzitnej veterinárnej nemocnice. Verejnosti je známy z prípadov kontrol kvality zahraničných mäsových výrobkov, kontrol dvojakej kvality potravín či aktuálnych kontrol na prítomnosť pesticídov v obilí dovážanom z Ukrajiny.


Profesor Jozef Bíreš na inaugurácii rektora a prorektorov UVLF v marci 2023.
Foto Šimon Halás