Loading...

Oznamy

Veľké sucho pochovalo niekoľko stromov v areáli

Veľké sucho pochovalo niekoľko stromov v areáli

03.02.2023   Aktuality

Horúce leto a výrazný nedostatok zrážok spôsobili, že v parku v areáli našej univerzity vyschlo niekoľko ihličnatých stromov. Ešte v septembri minulého roka museli záhradníci odstrániť dva suché smreky z parčíka pred rektorátom. Už vtedy však bolo jasné, že na rad prídu aj ďalšie a pomôcť bude musieť aj výšková technika. Na začiatku februára 2023 sa k slovu dostali píly, vysokozdvižná plošina, laná, ale predovšetkým šikovné ruky chlapov z Účelového zariadenia pre chov a choroby zveri, rýb a včiel v Rozhanovciach a z univezitného oddelenie prevádzky a investícií. Všetky stromy, ktoré museli zrezať, boli poškodené suchom, cudzopasnými rastlinami, či starobou. Park v areáli univerzity sa bude postupne obnovovať novými mladými stromami v takej druhovej skladbe, ktorá bude lepšie odolávať zmeneným klimatickým podmienkam. 

Pred budovou rektorátu musel ísť dole aj tretí smrek pichľavý. Zelenel sa síce, ale len vďaka bohatej náruči brečtanu, ktorá ho stískala tak silno a vytrvalo, až z neho vysala všetku silu. Suché konáre, deravý kmeň a pohľad na spleť brečtanových jazykov potvrdili nevyhnutnosť zásahu. 

           

          

Na rad prišla aj tuja, ktorá sa nebezpečne nakláňala pred pavilónom P-8. Hrozilo, že pri silnom vetre spadne na parkujúce vozidlá alebo prechádzajúcich ľudí. Podarilo sa ju zložiť bez poškodenia okolitých stromov i kŕmidiel pre vtáky. Aj v tomto kmeni sa dali prstom urobiť diery do práchnivého dreva. 

          

          

Pri Univerzitnej lekárni už od jari stál vyschnutý smrek, ktorý takisto doplatil na nedostatok vlahy v posledných rokoch. Na jeho odstránenie bolo treba šikovných a skúsených pilčíkov, aby nebola poškodená žiadna budova v tesnej blízkosti.   

          

Stará čerešňa za pavilónom P-4 robila na jar radosť všetkým naokolo voňavými kvetmi a romantickou atmosférou. Dá sa povedať, že to bola jej labutia pieseň, pretože po spílení bolo jasné, že sa mohla kedykoľvek vplyvom silného vetra zlomiť. Bútľavý kmeň svedčí o požehnanom veku. Je celkom možné, že si pamätala prvých študentov veteriny, či dokonca chovancov Komenského ústavu. 

          

Najviac práce si vyžiadali dve velikánske borovice, ktoré rástli medzi pavilónmi P-3 a P-25. Počas leta ich ihličie výrazne zmenilo farbu. Doslova zhrdzavelo. Kmene sa začali nakláňať nad parkovisko. Aj v tomto prípade hrozilo, že oslabené stromy môžu pri silnom vetre spadnúť. Na práce bolo treba výškovú techniku. Majster pilčík z Účelového zariadenia pre chov a choroby zveri, rýb a včiel v Rozhanovciach postupne orezal konáre na jednej i druhej borovici, nasledovali vrcholce a potom aj obidva kmene. Spolu so svojim kolegom položili obidva mohutné kmene presne tam, kde chceli. Bez poškodenia okolitých stavieb i stromov, s veľkou šikovnosťou a majstrovstvom. Sledovať pohyb majstra s pílou v ruke vysoko v korunách borovíc, bolo ako vidieť cirkusového žongléra. S rýchlym odprataním konárov pomáhali chlapi z oddelenia prevádzky. Na našich záhradníkov teraz čaká úloha vybrať vhodné druhy drevín, ale aj kríkov a kvetov, ktoré doplnia univerzitný areál.