Loading...

Oznamy

Profesor Štefan Vilček vystavuje fotografie zo života volaviek popolavých

Profesor Štefan Vilček vystavuje fotografie zo života volaviek popolavých

24.06.2022   Aktuality

Verejná knižnica Jána Bocatia v Košiciach, pobočka Terasa na Triede SNP č. 48/A v Košiciach od 24. júna do 26. septembra 2022 ponúka výstavu fotografií profesora Štefana Vilčeka zo života volaviek popolavých nazvanú POPOLAVÉ KRÁSKY. Fotografie zachytávajú život volaviek popolavých v priebehu jedného roka. Autorovi trvalo dva až tri roky, kým zachytil zaujímavé momenty z ich ročného životného cyklu.

Prof. Ing. Štefan Vilček, DrSc. – vedecký pracovník na Katedre epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach   - je profesionálne orientovaný na molekulovo-genetický výskum vírusov infikujúcich zvieratá. Vo voľnom čase sa venuje turistike, cestovaniu a fotografovaniu prírody. Ako nezávislý batôžkar precestoval päť kontinentov. Z jeho významnejších ciest možno spomenúť Island, Aljašku, národné parky USA, Patagóniu, Galapágy, Veľkonočný ostrov, Indonéziu, Indiu, Japonsko, Južnú Kóreu a Čínu. Dnes sa venuje predovšetkým fotografovaniu vtákov viazaných na vodné prostredie. Z týchto aktivít už usporiadal viaceré fotovýstavy.

Po skončení projektu, ktorý bol zameraný na život bocianov bielych, sa autor sústredil na volavky. Tieto vtáky ho priťahujú ich vznešenou krásou, majestátnosťou a istým druhom tajomna. Hoci u nás poznáme viaceré volavky, sústredil sa na život volavky popolavej. Stretnúť volavky v našich končinách nie je vzácnosť, ale dostať sa do ich bezprostrednej blízkosti je už náročnejší problém, lebo sú to veľmi plaché vtáky. Trvalo mu 2 – 3 roky, kým sa mu podarilo nafotografovať zaujímavé momenty z ich ročného životného cyklu.

Jeho fotografie zachytávajú voľne žijúce volavky popolavé počas zimného obdobia (časť z nich sa nesťahuje do teplých krajín) – stavanie hniezda, rozmnožovanie, výchova mláďat, získavanie potravy a oddych. Za „svojimi“ popolavými kráskami cestoval do rôznych oblastí Slovenska a do iných štátov Európy. Fotografie pochádzajú z oblastí na východnom Slovensku (okolie Hrhova, Streda nad Bodrogom, Kysak, okolie Svidníka), Moravy (Lednice), Čiech (Praha), Londýna (Regent park), Škótska, oblasti Camarque vo Francúzsku a inde. V súčasnosti už pracuje na ďalšom projekte o živote potápok chochlatých a lysiek čiernych.