Loading...

Oznamy

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do UNZBERU liekov

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do UNZBERU liekov

21.02.2022   Aktuality

Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do UNZBERU LIEKOV, ktorý pripravila Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Spolok košických študentov farmácie. Za tri dni od 14. do 16. februára prišlo do  Univerzitnej lekárne množstvo ľudí, aby odovzdali nepoužité lieky. Študentom dobrovoľníkom sa podarilo vyzbierať dokopy 42 kilogramov liekového odpadu, podstatnú časť z toho tvorili lieky, dva kilogramy vážili injekcie. Ďalších 17 kíl pribudlo vďaka odpadu, ktorý inak do lekárne nepatrí – dve kilá plastov, 7 kíl papiera, hlavne obalov a príbalových informácií o liekoch a 8 kíl komunálneho odpadu, teda výživových doplnkov, homeopatík, kozmetiky.

Príležitosť zbaviť sa starých či nepotrebných liekov využili zamestnanci univerzity, ale aj obyvatelia z okolia, ktorí sa k informácii o akcii dostali prostredníctvom letáčikov Spolku košických študentov farmácie, alebo z médií. Priniesli lieky viazané na lekársky predpis, ale aj voľnopredajné lieky a výživové prostriedky. V rozhovoroch so študentkami a študentmi farmácie, ktorí sa zapojili ako dobrovoľníci, potvrdili vedomosti o tom, že lieky po vyradení patria medzi nebezpečný odpad a musia byť likvidované špecifickým spôsobom. Zároveň však hovorili aj o negatívnych skúsenostiach z niektorých lekární, kde staré lieky odmietli prevziať.

„Dobehla k nám udýchaná pani a jej prvá otázka bola: Kedy robíte ďalší zber? Keď sme sa opýtali prečo, vyhlásila, že má 80 rokov a nebude robiť relly po Košiciach. Vo viacerých lekárňach jej povedali, že jej lieky nezoberú. V jednej poradili, že ich má zbierať a prísť o niekoľko mesiacov, v druhej že už sú plní a neberú... Mnoho ľudí reagovalo, že im lieky nie v každej lekárni chceli zobrať. Pritom je povinnosťou verejných lekární prebrať lieky nespotrebované fyzickými osobami. Ak má občan zlú skúsenosť, vyhodí lieky nabudúce do komunálneho odpadu. Tým veru prírodu nechránime,“ skonštatovala po úspešnej akcii vedúca Katedry lekárenstva a sociálnej farmácie UVLF Monika Fedorová.

               

     

Po všetky dni sa okolo škatúľ zvŕtala štvrtáčka farmaceutka Laura Fekeová (4.r), jej spolužiačka Bronislava Pokorná sa postarala o nápaditú grafiku letákov a príspevkov na sociálnych sieťach, Alexandra Michalková pridávala príspevky a Simona Hisirová pomáhala pri organizovaní. Veľmi pomohli tretiačky Michaela Šmírová, Monika Vasilová, Ivana Slobodníková, Monika Kokošíková. Odoberali lieky, pripravili infomateriály i dotazníky. Patrik Balog navyše vybavil tlač letáčikov pre verejnosť.  Dobrovoľnícku pomoc si vyskúšal aj druhák Andrej Hanzel a prváčky  Dominika Kováčová a Klaudia Raganová. So študentmi sa pustia aj do organizovania ďalšej kampane pravdepodobne na jeseň. 

     

„Chceme využívať všetky možnosti na informovanie verejnosti o tom, že nesprávne zlikvidované lieky sa dostávajú do podzemných vôd, do prírody. Stačí, že zvyšok antibiotík alebo iných liekov vo forme sirupu spláchnete do toalety alebo vylejete do odtoku. Žiaľ, mnohí to tak robia a neuvedomujú si dosah svojho konania. Aj v našej ankete sa napríklad mladé mamičky priznali, že zvyšok antibiotického sirupu vylejú do toalety. Neuvedomili si dôsledky. A práve preto musíme o takomto odpade hovoriť a naučiť ľudí, aby lieky znehodnocovali bezpečne. Aj to je úloha farmaceutov a zelenej univerzity, ktorou UVLF je. Znížiť podiel nebezpečného odpadu v prírode môže každý z nás,“ dodáva Monika Fedorová.

                             

                    
Medzi starými odovzdanými liekmi sa objavili aj skutočné unikáty, ako vystrihnuté z historickej lekárne... Dátum exspirácie na obaloch bol starší, ako dátumy narodenia študentov - dobrovoľníkov. Možno aj vy máte vo svojej domácej lekárničke dobre ukrytý "historický klenot". Nepoužívajte ho, radšej ho nabudúce prineste a odovzdajte.