Loading...

Oznamy

Deň plný zvierat

08.07.2021   Aktuality

Štvrtok 8. júla 2021 bol na Detskej Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach plný živých zvierat. Mladí študenti mali príležitosť spoznať, pohladkať, držať v rukách, zavesiť si na krk, objať, nakŕmiť i preskúšať a vycvičiť rôzne druhy zvierat.

Predpoludnie patrilo skrytému svetu živočíchov – hadom, korytnačkám, jašterom i akváriovým rybičkám. Členovia Aqua Terra klubu, ktorý združuje študentov so záujmom o chov plazov a akváriových rýb už od roku 1984, pripravili pre deti prehliadku terárií a akvárií v sídle klubu na prízemí študentských domovov na Podhradovej. Kto mal odvahu, zoznámil sa s hadom aj zoči-voči, dostal k tomu množstvo zaujímavých informácií od študentov, ktorí sa o zvieratá starajú nepretržite, aj počas prázdnin. Všetci závideli rybičkám, že sa v horúcom letnom dni môžu kúpať.

Ako sa stať zodpovedným majiteľom domáceho miláčika? Aj to už vedia účastníci detskej univerzity. Vďaka členkám klubu IVSA (IVSA Slovakia je nezisková medzinárodná organizácia, ktorá združuje študentov veterinárnej medicíny po celom svete) už mladí študenti poznajú plemená psov a mačiek, či vhodné druhy potravy pre domácich miláčikov. Dozvedeli sa, čo všetko domáce zviera potrebuje, ako sa správať pri stretnutí s cudzím psíkom aj ako sa nesprávať, čo robiť v krízovej situácii.

Popoludní sa v univerzitnom parku rozbrechali veľké i malé psíky. Katedra chovu a chorôb zveri, rýb a včiel, ekológie a kynológie v spolupráci s Kynologickým klubom UVLF, Klubom poľovníckej kynológie a kynologickým klubom Darco pripravili prehliadku canisterapie – liečby za pomoci psa, psích športov, športovej kynológie i tanečného psieho umenia. Pod vedením Ing. Renáty Karolovej, PhD., a Denisy Boľanovskej zažili deti mimoriadne zaujímavé a kreatívne chvíle, dokonca si aj sami zasúťažili na prekážkovej dráhe, ktorú predtým absolvovali psíky.