Loading...

Oznamy

Prvé prázdninové dni patria detskej univerzite

06.07.2021   Aktuality

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach otvorila v utorok 6. júla detskú univerzitu ako denný letný tábor. Deti sa počas štyroch prázdninových dní budú venovať zaujímavým témam z veterinárskej medicíny i farmácie.

V prvý deň absolvovalo 22 detí vo veku od 9 do 15 rokov slávnostnú imatrikuláciu, vďaka ktorej sa stali študentmi univerzity. Študentské preukazy si prevzali z rúk prorektorky ZIty Faixovej. „Táto univerzita vzdeláva ľudí, ktorí sa starajú o zdravie zvierat, ľudí a zdravé životné prostredie. O pár rokov sa možno našimi študentmi stanete aj vy. No zodpovednosť za zdravie našej planéty máme všetci už teraz. Aj na vás, deťoch, záleží, aká bude naša Zem o 30 alebo 50 rokov. Možno sa doma staráte o nejaké zvieratko, možno po ňom túžite a rodičia vám ho zatiaľ nedovolili. U nás sa dozviete, čo všetko znamená život so zvieratami. Je to potešenie, ale aj veľa starostí a povinností. Aj zvieratá bývajú choré a na našej univerzite sa mladí ľudia učia, ako ich liečiť. Možno aj vy raz budete veterinárni lekári alebo chovatelia psov, možno sa budete venovať koníkom, alebo chovať stádo oviec, vyrábať syry a bryndzu. Alebo sa rozhodnete pre farmáciu a vyviniete liek na všetky choroby. Záľuba sa stane vašim povolaním. Dovtedy sa  ale musíte veľa naučiť, aby ste boli pripravení stať sa veľkými študentmi Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach,“ povedala v príhovore rektorka UVLF Jana Mojžišová.

V prvý deň si deti prezreli vybrané univerzitné pracoviská – Univerzitnú veterinárnu nemocnicu, Centrum klinických zručností a Univerzitnú lekáreň. Ako správni študenti začali v univerzitnej knižnici, kde sa zoznámili so systémom štúdia na univerzite a vyskúšali hľadanie informácii, odpovedí na zadané otázky. Prácu veterinárneho lekára si vyskúšali na modeloch zvierat, ale v nemocnici sa stretli aj so skutočnými zvieracími pacientmi. Spoznali skryté zákutia lekárne, pripravili si vlastný liek, spoznali farebný svet roztokov a absolvovali školu pipetovania.

Počas ďalších dní spoznajú kúzelné bylinky v záhrade liečivých rastlín i včielky, ktoré sú malými veľkými pomocníkmi. Preniknú do skrytého sveta živočíchov, špeciálne plazov, ale aj svojich kamarátov psíkov. Dozvedia sa, ako sa stať zodpovedným majiteľom domáceho miláčika. Spoznajú aj niektoré tajomstvá správnej výroby zdravých mliečnych maškŕt a cukroviniek. Popri tom absolvujú aj malú športovú olympiádu a branné popoludnie spojené s výcvikom psov. Detská univerzita v piatok vyvrcholí slávnostnou promóciou a vyhlásením výsledkov výtvarnej súťaže.

Detskú Univerzitu veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach pripravila škola po prvýkrát. Koná sa v priestoroch univerzity a študentských domovov. Na aktivitách sa podieľajú zamestnanci, pedagógovia, doktorandi i študenti.