Loading...

Oznamy

Projekt LIFE Energia získal HLAVNÚ CENU v kategórii ochrana prírody!

Projekt LIFE Energia získal HLAVNÚ CENU v kategórii ochrana prírody!

03.06.2021   Aktuality

Projekt LIFE Energia, na ktorom participovala aj naša univerzita, získal HLAVNÚ CENU LIFE Awards 2021 v kategórii ochrana prírody.  LIFE Awards 2021 je cena pre najúspešnejšie projekty v kategóriách ochrana prírody, životné prostredie a opatrenia na ochranu klímy. Európska komisia vybrala spomedzi 129 kandidátov 15 finalistov (po 5 v troch kategóriách) a projekt LIFE Energia zaradila medzi 5 najlepších v kategórii venovanej ochrane prírody. O hlavnej cene LIFE Award rozhodla odborná komisia 2. júna 2021.

„Je to obrovské ocenenie našej spoločnej práce, ktoré si nesmierne vážime. Ocenenie patrí všetkým partnerským organizáciám a jednotlivcom, ktorí sa podieľali na realizácii projektu a pracovali na skvelých výsledkoch, aké sme spolu dosiahli,“ povedala po oficiálnom online ceremoniáli dovzdávania cien výkonná riaditeľka mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku Lucia Deutschová.

Jedným z partnerov je aj Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Vďaka projektu bola zrekonštruovaná záchranná stanica v Účelovom zariadení pre chov a choroby zveri, rýb a včiel v Rozhanovciach, ktorá pomáha riešiť prípady zranených vtákov po kolízií s elektrickými vedeniam.

Spolu 35 tisíc kilometrov elektrických vedení na slovenskom území je ako vzdialenosť na južný pól a späť. Keď celú krajinu pretla hustá sieť drôtov, vtáky sa ocitli v bludisku prekážok. Po zásahu prúdom alebo po náraze do vedenia ich tu zahynie najmenej 13 tisíc každý rok. Na celom svete je to aj niekoľko miliónov obetí ročne. Interakcie vtáctva môžu dokonca spôsobiť aj výpadky dodávky elektrickej energie. Vplyvu elektrických vedení na vtáctvo sa na Slovensku venuje pozornosť približne od 80-tych rokov 20. storočia. Na výskume problematiky a vývoji riešení dnes s odborníkmi zo štátnych i mimovládnych organizácií spolupracujú všetky energetické spoločnosti (čo je svetový unikát).

Tu sa dozviete viac o všetkých ocenených projektoch