Loading...

Oznamy

Vítame rýchlu odozvu, veríme v legislatívne zmeny

Vítame rýchlu odozvu, veríme v legislatívne zmeny

30.10.2020   Aktuality

Rektorka UVLF Jana Mojžišová privítala reakciu Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré umožní veterinárnym lekárom, aby sa zapojili do celoplošného testovania v zdravotníckych tímoch.  

"Potešila nás rýchla odozva ministerstva zdravotníctva, ktorá umožní, aby sa aj veterinárni lekári mohli zapojiť do testovania, hoci len na pozícii tzv. odčítavača, teda pri vizuálnej kontrole výsledku odobratej vzorky," povedala v piatok 30. októbra 2020 rektorka UVLF. "Chápeme, že niekomu môže vadiť, že mu tyčinku do nosa vkladá veterinárny lekár, ktorý má zručnosť a skúsenosť získanú na zvieratách. Ale veterinárny lekár by mohol robiť aj samotný výkon testu v laboratóriu, v pozícii tzv. miešača. Tu vidíme možnosť zmeny legislatívy v najbližšej budúcnosti, aby veterinárni lekári boli zaradení medzi zdravotníckych pracovníkov."

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach vo štvrtok 29. októbra 2020 upozornila na absurdnú situáciu, keď veterinárni lekári nemôžu byť zaradení do zdravotníckych tímov pri testovaní na COVID-19. Ak sa prihlásia ako dobrovoľníci do testovacích tímov, môžu vykonávať len administratívne činnosti. Téma rozpútala bohatú diskusiu na sociálnych sieťach. 

Na tento stav zareagovalo ministerstvo zdravotníctva ešte v ten istý deň.