Loading...

Oznamy

Pieninský orol sa lieči v Rozhanovciach

Pieninský orol sa lieči v Rozhanovciach

03.09.2020   Aktuality

Orol krikľavý (Aquila pomarina) na fotografii pochádza z hniezda v Pieninách. Pracovníci Pieninského národného parku (PIENAP) kontrolovali mláďa v hniezde v júli tohto roku. Aktuálna fotografia bola urobená v piatok 31. augusta v Účelovom zariadení pre chov a choroby zveri, rýb a včiel v Rozhanovciach. Ako sa dostal tento orol do Rozhanoviec? Informuje o tom oficiálna stránka Pieninského národného parku.


Orol krikľavý (Aquila pomarina) v rehabilitačnej stanici v Rozhanovciach, označený krúžkom.

„Približne o tri týždne po našej kontrole opustil hniezdo, zrejme predčasne. V lesnom poraste ho našiel obyvateľ Haligoviec, orol nelietal. Preto sme ho previezli na Kliniku vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach (UVLF), kde sa ho ujali odborníci z tímu prednostu kliniky MVDr. Ladislava Molnára, PhD. Po preliečení bol prevezený do rehabilitačnej stanice v Rozhanovciach, kde sa ho zas ujali pracovníci pod vedením MVDr. Jaroslava Soroku,“ uviedol riaditeľ Správy PIENAPu Ing. Vladimír Kĺč, PhD.

Účelové zariadenie pre chov a choroby zveri, rýb a včiel v Rozhanovciach bolo v roku 2015 zrekonštruované v rámci projektu Life Energia. Súčasťou zariadenia je aj tzv. rozlietavacia voliéra, ktorá slúži na posledné štádium rehabilitácie pred vypustením do voľnej prírody. Je dostatočne veľká na to, aby sa v nej vtáctvo mohlo rozlietať a posilniť svalstvo. Orol by mal byť vypustený do voľnej prírody tento týždeň. Oba odborné tímy ročne vyliečia desiatky chránených druhov vtákov, hlavne dravcov, sov a bocianov. Aj touto cestou im za ich prácu ďakujeme.

     
Orol krikľavý (Aquila pomarina) na hniezde v Pieninách, označený ornitologickým krúžkom.
Bocian na fotografii pochádza z obce Plavnica, nemal vyvinuté letky, po rehabilitácii a preliečení už plachtí smerom k africkým brehom.


Účelové zariadenie pre chov a choroby zveri, rýb a včiel v Rozhanovciach

Autor a foto: Vladimír Kĺč a Vladimíra Kĺčová Kunštárová, Správa Pieninského národného parku