Loading...

Akcie

Na 12. ročníku Európskej noci výskumníkov sa zúčastnila aj UVLF v Košiciach

Na 12. ročníku Európskej noci výskumníkov sa zúčastnila aj UVLF v Košiciach

28.09.2018   Akcie , Podujatia

Aj tento rok sa Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach zapojila do 12. ročníka prestížneho festivalu vedy Európska noc výskumníkov (ENV) 2018. Európska noc výskumníkov priniesla vedu a výskum bližšie k širokej verejnosti, a to v piatich mestách po celom Slovensku. V metropole východu sa 28. septembra 2018 uskutočnil festival v priestoroch nákupného centra Atrium Optima, kde návštevníci mohli nájsť dokopy 81 vedeckých stánkov.

V rámci nich sa predstavila UVLF v Košiciach s doterajším rekordným počtom 13 expozícii, v ktorých boli verejnosti prezentované rôzne expozície, populárno-náučné prednášky či poradenstvo s odborníkmi v danej oblasti. Na festivale reprezentovalo UVLF v Košiciach desať katedier – katedra anatómie, histológie a fyziológie, katedra chémie, biochémie a biofyziky, katedra hygieny a technológie potravín, katedra mikrobiológie a imunológie, katedra životného prostredia, veterinárskej legislatívy a ekonomiky, katedra epizootológie a parazitológie, katedra farmakognózie a botaniky, katedra farmaceutickej technológie, katedra patologickej anatómie a patologickej fyziológie, katedra biológie a genetiky a Centrum aplikovaného výskumu UVLF v Košiciach. Okrem nich sa v rámci univerzity na ENV zúčastnili aj študenti z Aqua Terra klubu UVLF.

Všetci zúčastnení si pre verejnosť pripravili bohatý a maximálne pestrý program, ktorý vďaka dlhodobej príprave oslovil všetky vekové kategórie a záujmové skupiny. Návštevníci sa tiež mohli interaktívne zapojiť na viacerých expozíciách do rôznych činností, ako napríklad adjustácia (plnenie) kapsúl, príprava chemických pokusov či pozorovanie chromozómov živočíchov pod svetelným mikroskopom. Veľký úspech mal parazitologický stánok, ktorý pre svojich detských návštevníkov pripravil súťaž – preteky švábov a stánok s rôznymi druhmi teráriových živočíchov, v ktorom sa návštevníci zároveň mohli poradiť s odborníkmi o chove týchto zvierat, možnosti zariadenia terárií, terapii a prevencii pri najčastejších ochoreniach.

Okrem uvedených expozícií, ktoré boli nielen zábavné ale aj poučné, odzneli aj 4 prednášky: Parazity nie sú strašidlá - neverte podvodníkom a šarlatánom, Rádioaktívne látky okolo nás, Čo má krídla, všetko letí, bez krúžka nám neuletí!, Rozprávka o upírovi, alebo čo by sme mali vedieť o kliešťoch.