Loading...

Oznamy

Robme všetko preto, aby sme boli hrdí na to, kam patríme

Robme všetko preto, aby sme boli hrdí na to, kam patríme

16.09.2024   Aktuality

V pondelok 16. septembra 2024 bol slávnostne otvorený nový akademický rok 2023/2024. Prečítajte si príhovor, ktorý pri tejto príležitosti predniesol rektor Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach prof. MVDr. Jozef Nagy, PhD.  

Vážené kolegyne, vážení kolegovia, milí študenti, ctení hostia,

september je nielen pokračovaním obdobia zberu a spracovania úrody, časom babieho leta, ale aj prvým mesiacom začínajúceho sa školského a akademického roku. Deťom, žiakom a študentom sa skončili prázdniny, dospelým dovolenky, je čas nastúpiť do školy i do práce. Dovoľte mi preto privítať vás všetkých na začiatku v poradí 75. akademického roku 2024/2025 na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Vítam vás všetkých:  zamestnancov s dlhoročnými skúsenosťami, aj kolegov začínajúcich, hostí aj študentov všetkých troch stupňov vysokoškolského vzdelávania a hlavne vítam študentov prvých ročníkov. Novým kolegom a novým študentom prajem, aby sa rýchlo a ľahko adaptovali na našej univerzite, a aby tu prežili obdobie, na ktoré budú spomínať len v dobrom.

Dear students studying in English language. Let me welcome you to our university. We greatly appreciate that you have chosen the University of Veterinary Medicine and Pharmacy in Košice as the university for your studies. I wish you to adapt to the conditions at our university as soon as possible and to be successful throughout your studies. Welcome to Slovakia, welcome to Košice and welcome to the University of Veterinary Medicine and Pharmacy in Košice. I would like to wish you all a successful academic year 2024/2025.

Na začiatku akademického roku je zvykom obzrieť sa späť. Veď len pred niekoľkými dňami sme ukončili ten predchádzajúci, charakterizovaný rutinnými, ale aj neobvyklými činnosťami. V prvom rade mi dovoľte, aby som sa vám poďakoval za všetko, čo ste pre našu univerzitu vykonali na rôznych pracovných pozíciách.

Všetci vnímame, že naša univerzita prechádza výraznou obmenou. Nemám na mysli iba rozsiahle stavebné úpravy, ale aj generačnú obmenu a tiež spoločenské zmeny, ktoré sa nás prirodzene dotýkajú v každodennom osobnom i pracovnom živote. Máme dobrý pocit z toho, že pretrváva stabilný záujem mladých ľudí o štúdium u nás. Plánov do budúcnosti máme preto neúrekom, no bude záležať len na nás, na zamestnancoch a študentoch, aby sme spoločné zámery aj úspešne zrealizovali.

K 5. septembru 2024 mala naša univerzita 585 zamestnancov, z toho 211 vysokoškolských učiteľov, 44 výskumných pracovníkov, 198 THP zamestnancov  a 132 zamestnancov v robotníckej kategórii. Pred rokom som vyslovil vieru, že sa nám uvedené počty podarí udržať. Podarilo sa, počty sa stabilizovali, nebolo potrebné robiť opatrenia na zníženie zamestnanosti, a ak niekto odišiel, boli to najmä tí, na ktorých čakal zaslúžený odpočinok. V tomto roku ich bolo 12. Smutnejšie boli tie odchody, ktoré sú už navždy. Rozlúčiť sme sa museli so siedmimi súčasnými i bývalými kolegami. Boli to Juraj Horváth, Marta Friedrichová, MVDr. Júlia Šimaiová, doc. Alexandra Valenčáková, prof. Oľga Burdová, MVDr. Oliver Merva a Jaroslav Franko. Prosím vás, vzdajme im úctu minútou ticha. Ďakujem.

Nagy
rektor UVLF Jozef Nagy

Vážená akademická obec,

naším dlhodobým zámerom v oblasti vzdelávania na obdobie rokov 2024 – 2029 je udržať postavenie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach ako prestížnej univerzity, ktorá uskutočňuje vzdelávanie v študijných odboroch veterinárske lekárstvo, farmácia a biológia. Zameriavame sa hlavne na veterinárske lekárstvo, hygienu, technológiu a zdravotnú bezpečnosť potravín a farmáciu na úrovni prvého, druhého, spájajúceho prvého a druhého, a tretieho stupňa vysokoškolského vzdelávania. Na Slovensku aj v medzinárodnom vzdelávacom priestore sa o to snažíme v súlade s potrebami praxe a požiadavkami spoločnosti opierajúc sa o štandardy kvality, výskum a inovácie. Možno tieto slová vyznievajú abstraktne, formálne či neosobne, ale v našej každodennosti sa premietajú do plnenia menších či väčších úloh,  do hľadania postupov a riešení, do mravčej práce a snáď aj do úžasných výsledkov.

Pre nás všetkých je dôležité,  že rovnako ako pred rokom môžem konštatovať, že záujem študentov o našu školu je stabilný. V novom akademickom roku 2024/2025 bude v prvých ročníkoch 448 študentov študujúcich v slovenskom jazyku a  128 v anglickom jazyku. Na treťom stupni máme spolu 26 nových študentov. Celkovo v akademickom roku 2024/2025 budeme mať 2199  študentov na všetkých stupňoch, pričom podiel zahraničných študentov sa stále udržiava na úrovni jednej štvrtiny všetkých študentov.

Aktuálnou novinkou je, že by sme tento počet všetkých našich študentov mohli rozšíriť o 18. Vlastne, nie sú to študenti v pravom slova zmysle, ale možno raz budú. Dnes sú to deti vo veku 2 až 6 rokov, ktoré 2. septembra po prvýkrát zaplnili trošku i plačom, ale najmä smiechom novootvorenú materskú školu našej univerzity, ktorej hovoríme Veterinka. Ak ste ich ešte nestretli na vychádzke, určite ste už zaregistrovali vyzdobené okná a pomaľované chodníky.

Vážené kolegyne a kolegovia!

Mimoriadne očakávanom udalosťou v minulom akademickom roku bola pre nás tzv. akreditácia. Po novembrovej návšteve pracovnej skupiny Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo rozhodla, že vnútorný systém našej univerzity je v súlade s príslušnými štandardmi a univerzita je oprávnená vytvárať, uskutočňovať a upravovať študijné programy v študijných odboroch veterinárske lekárstvo, farmácia a biológia. V prípade veterinárskeho lekárstva na prvom, druhom, spájajúcom prvý a druhý stupeň a treťom stupni vysokoškolského vzdelávania, v študijnom odbore farmácia na spájajúcom prvý a druhý stupeň a v študijnom odbore biológia na treťom stupni vysokoškolského vzdelávania. Považujem za veľmi dôležité, že hodnotiaca správa akreditačnej agentúry neobsahovala žiadne nedostatky, dala nám len niektoré odporúčania. Na základe tohto rozhodnutia sme vykonali úpravu štyroch študijných programov v študijnom odbore veterinárske lekárstvo, a to konkrétne v študijnom programe všeobecné veterinárske lekárstvo v slovenskom jazyku a anglickom jazyku, hygiena potravín  v dennej forme v slovenskom jazyku a náuka o živočíchoch v spoločnom študijnom programe na prvom stupni v dennej forme v anglickom jazyku. Následne tieto študijné programy schválila akreditačná komisia našej univerzity.

Úpravy študijných programov boli vykonané hlavne preto, aby sme znížili záťaž študentov aj pedagógov. Roky sme počúvali ponosy na neprimeranú výučbovú záťaž, preplnený rozvrh od rána do večera päť dní v týždni. A roky sme riešenie odkladali, aj keď už počas poslednej medzinárodnej akreditácie v roku 2015 nám bolo odporúčané znížiť počet vyučovacích hodín a ponechať viac priestoru na samoštúdium. V apríli budúceho roku nás opäť čaká medzinárodná akreditácia, v  predstihu ktorej musíme odovzdať samohodnotiacu správu. V nej sme rozhodne nechceli deklarovať, že za uplynulé desaťročie sme sa v tomto smere nijako neposunuli. Ak k tomu pripočítame aj viaceré požiadavky z praxe, napriek krátkosti času a množstve úloh spojených s domácou akreditáciou muselo padnúť rozhodnutie. A rýchlo a intenzívne sa museli realizovať úpravy tých študijných programov, ktorých sa týka medzinárodná akreditácia.

Menej rozsiahle zmeny však neobišli ani ďalšie študijné programy. Aj v študijnom programe farmácia boli schválené úpravy troch predmetov. A v študijnom odbore biológia bol schválený nový študijný program na treťom stupni –  mikrobiológia a imunológia v dennej a externej forme v slovenskom a anglickom jazyku. Vznikol spojením dvoch samostatných študijných programov – jedného mikrobiológia a druhého imunológia, a to z dôvodu neplnenia štandardov v oblasti osôb zodpovedných za študijný program. Akreditačná komisia našej univerzity schválila aj personálne zmeny osôb zabezpečujúcich kvalitu študijných programov a habilitačných konaní a konaní na vymenúvanie profesorov. Dôvodom bol ich odchod do starobného dôchodku. Dovoľte, aby som pri tejto príležitosti poďakoval predsedom a členom komisií pre vytváranie, úpravu a periodické hodnotenie študijných programov a akreditačnej komisii našej univerzity za veľmi zodpovednú a náročnú prácu vykonanú pod veľkým časovým tlakom.

Ďalšia novinka sa týka postgraduálneho vzdelávania, v rámci ktorého naša univerzita pripravila a požiadala o akreditáciu špecializačného študijného programu v odbore lekárenstvo.

Ani v akademickom roku 2023/2024 sa nám nepodarilo získať akreditáciu nového študijného programu rodinný farmár. Po opakovanom podaní námietky proti negatívnemu rozhodnutiu Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo odvolacia komisia navrhla vrátiť vec výkonnej rade agentúry na nové konanie a rozhodnutie. Stojíme pred rozhodnutím, či v tomto konaní budeme pokračovať, alebo vezmeme žiadosť späť a presunieme proces akreditácie do kompetencie akreditačnej komisie našej univerzity.

V oblasti vzdelávania je pred nami veľa úloh. Aby sme naplnili všetky súčasti nášho základného poslania, v nasledujúcom akademickom roku musíme uviesť do života upravené študijné plány v študijných programoch všeobecné veterinárske lekárstvo, hygiena potravín, náuka o živočíchoch a farmácia. Po pandemických rokoch sme sa aj napriek zložitej priestorovej situácii súvisiacej s rekonštrukciami pavilónov vrátili v maximálnej možnej miere späť k prezenčnej forme výučby. Veríme, že to prinesie nielen skvalitnenie výučby, ale aj zlepšenie sociálnych a spoločenských vzťahov, ktoré boli výrazne narušené.

Stále vnímame množstvo problémov, ktoré narúšajú duševné zdravie niektorých študentov i zamestnancov. Chceme sa im pozorne venovať, pretože predstavujú skryté nebezpečenstvo pre každého jednotlivca i celú spoločnosť. Dobrou správou je, že sa v týchto dňoch pripravuje na podpis zmluva s UPJŠ, ktorá umožní našim študentom aj zamestnancom využívať psychologické poradenstvo ich tímu odborníkov. Som presvedčený, že veľkým pomocníkom pre študentov bude aj systém rovesníckej podpory prostredníctvom tzv. programu BUDDY, v ktorom dobrovoľníci z radov študentov poskytnú podporu a pomoc v procese adaptácie na univerzitné prostredie a v oblasti podpory duševného zdravia.

Naším študentom sa snažíme vytvárať nové podnetné prostredie a možnosti pre rozvoj ich rôznorodých aktivít. V spolupráci s Inovačným centrom Košického kraja plánujeme pre naše študentské tímy spustenie inovačno-podnikateľského programu v rámci výzvy zameranej na medzisektorové inovačné partnerstvá. V rámci starostlivosti o študentov sa nám darí udržiavať priestory a zlepšovať zázemie na ich klubovú činnosť. Aj v obmedzených podmienkach hľadáme možnosti na vytváranie oddychových zón pre študentov, vrátane tých so špecifickými potrebami.

Nezabúdame ani na našich kolegov –  učiteľov jednotlivých študijných programov, a v súlade so štandardmi Slovenskej akreditačnej agentúry vytvárame pre nich potrebné podmienky na ďalší rozvoj odborných, jazykových, pedagogických, digitálnych zručností a prenositeľných spôsobilostí. Na začiatok sme práve preto v tomto mesiaci v spolupráci s Fakultou humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity v Prešove začali s realizáciou kurzu základy vysokoškolskej pedagogiky. Prvý kurz bol realizovaný práve minulý týždeň, ďalší je plánovaný začiatkom nového kalendárneho roku.

Výpočet toho, čo je nové a s čím sa musíme vysporiadať, lebo nám to priniesli vonkajšie vplyvy, je otázka bezpečnosti. Po tragickej udalosti na Karlovej univerzite a po opakovaných bombových vyhrážkach nielen na slovenských  školách, sa zvyšuje potreba zabezpečiť bezpečnosť našich študentov aj zamestnancov. Na tento účel sme získali 22 tisíc eur, z ktorých pripravujeme modernizáciu a doplnenie kamerového systému i školenia na zvládanie krízových situácií.

Osobitne chcem spomenúť mimoriadne dôležitú skutočnosť, ktorou univerzita žije a v nasledujúcich mesiacoch sa jej bude významnou mierou dotýkať. Ešte sme si nestihli vydýchnuť po procese posúdenia vnútorného systému kvality na národnej úrovni, vlastne takej národnej akreditácii,  a už sme začali s prípravou univerzity na medzinárodnú akreditáciu Európskou asociáciou inštitúcií pre veterinárne vzdelávanie. Mnohí si ju pamätáte aj z minulosti, najmä tú poslednú z roku 2015 s pokračovaním v roku 2016. Navštívili sme pracoviská, ktoré zabezpečujú výučbu študijných programov všeobecné veterinárske lekárstvo, hygiena potravín a náuka o živočíchoch. Žiaľ, musím konštatovať sklamanie z toho, že viaceré opatrenia, ktoré sme na základe odporúčaní museli zaviesť, a ktoré sme aj dokázali v rokoch 2015 a 2016 dostať do reálneho života, už dnes nie sú v dostatočnej miere realizované. A ich neplnenie môže opäť predstavovať tie nedostatky, ktoré hodnotiteľský tím posúdi ako dôvod na neudelenie akreditácie. A to môže mať mimoriadne nepriaznivý vplyv na naše meno v medzinárodnom vzdelávacom prostredí a presvedčí zahraničných študentov hľadať možnosti štúdia veterinárnej medicíny inde, ako u nás v Košiciach. Vyzývam zodpovedných pracovníkov, aby sa vrátili k dodržiavaniu všetkých opatrení, ktoré boli implementované na jednotlivé pracoviská počas poslednej akreditácie, a aby neriskovali, že práve ich pracovisko sa podpíše pod prípadné zlyhanie medzinárodnej akreditácie.  

A aby tých hodnotení a akreditácií nebolo málo, Royal Veterinary College of Veterinary Surgeons, ktorá je regulačným orgánom pre veterinárne povolanie v Spojenom kráľovstve a jednou z jej zákonných úloh je akreditovať veterinárne programy, nám ponúkla, aby sme sa zapojili do ich národnej akreditácie. Jej získanie by k nám mohlo priviesť viac študentov z Veľkej Británie, uľahčilo by sa tým zamestnanie našich absolventov na ich trhu práce, ale to by už bolo príliš a akreditácia EAEVE je prvoradá.

Ďalšou skutočnosťou, ktorá nás zamestnávala v predchádzajúcich rokoch, je periodické hodnotenie výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti. Prvé kolo bolo realizované v roku 2022 a týkalo sa rokov 2014 – 2019. V súčasnosti je pripravované ďalšie kolo hodnotenia za roky 2020 – 2024. Výsledky budú zverejnené v roku 2026. Čo je však dôležité a na čo nesmieme zabúdať, periodické hodnotenie slúži na účely financovania a rozpisu dotácií verejným vysokým školám a má výrazný vplyv na pridelenie finančných prostriedkov na inštitucionálny výskum ako aj na vzdelávanie. Zjednodušene: čím lepšie hodnotenie, tým väčší balík prostriedkov pre našu univerzitu. Žiadosti o periodické hodnotenie VER 2026 budeme podávať vo februári až máji budúceho roka. Hodnotené budú tri okruhy: tvorivé výstupy, spoločenský dopad tvorivej činnosti a tvorivé prostredie. Verím, že pre nás nebude sklamaním, ale povzbudením. Záleží na každom z nás.

Jedným z cieľov štátnej politiky a dôležitým faktorom ovplyvňujúcim dotáciu ministerstva školstva je podľa Dlhodobého zámeru vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl na roky 2023 – 2028 zavedenie úplne nového prvku do zmlúv o poskytnutí štátnej dotácie. Táto nová zložka financovania –  výkonnostné zmluvy, bola zavedená od roku 2024. Je to nový nástroj podpory profilácie a diverzifikácie vysokých škôl na základe ich špecifických silných stránok a potenciálu rozvoja. Dotačná zmluva s každou verejnou vysokou školou obsahuje merateľné ukazovatele na obdobie troch rokov (2024 – 2026). Ich plnenie je podmienkou poskytnutia tejto časti štátnej dotácie. Nedosahovanie stanovených ukazovateľov môže výrazne negatívne ovplyvniť dotáciu univerzity.

Generálnym cieľom v dlhodobom zámere našej univerzity je udržať kvalitatívnu úroveň výskumnej, vývojovej a tvorivej činnosti tak, aby zodpovedala univerzite európskeho štandardu. V prioritných oblastiach vedecko-výskumnej a tvorivej činnosti by sme ju mali udržať na úrovni medzinárodnej akceptácie s perspektívou zabezpečenia kontinuity vývoja a to v rámci rozvíjania koncepcie Jeden svet, jedno zdravie prepojením veterinárnej a humánnej medicíny, hygieny potravín, životného prostredia a farmácie. Udržať a posilniť excelentný základný a aplikovaný výskum, vývoj a inovácie, a komplexné pokrytie všetkých troch stupňov štúdia. S potešením môžem konštatovať, že vo výsledkoch tvorivej činnosti zaznamenávame každoročne tak kvantitatívny, ako aj kvalitatívny nárast.

Stále aktuálnou úlohou je pre našu univerzitu smerovanie výskumu na inovácie a patentovo chránené úžitkové vzory. Musíme sa pokúsiť premietnuť výsledky tvorivej činnosti do založenia start-up-ov a prepojiť tvorivú činnosť s podnikateľským sektorom. V tomto smere intenzívne vyvíjame aktivity v rámci Inovačného centra Košického kraja. Nemôžeme byť spokojní ani s efektivitou a interdisciplinaritou. V dominantných oblastiach výskumu musia členovia kolektívov pracovať pod vedením svojich vedúcich efektívnejšie a zamerať sa na interdisciplinaritu. Dôležité je aj racionálne využitie prístrojového vybavenia, preto sme jeho zoznam aktualizovali a zverejnili na intranete univerzity.

S tvorivou činnosťou úzko súvisí kariérny rast tvorivých pracovníkov. Univerzita ho podporuje a naďalej bude podporovať vo všetkých študijných odboroch. Za nedostatočný ho považujeme v študijnom odbore farmácia. Tu musíme intenzívne pracovať na akreditácii študijných programov, prípadne spoločných študijných programov na treťom stupni a následne na akreditácii odboru habilitačného konania.

Teší nás, že v predchádzajúcom akademickom roku si z rúk prezidentky SR Zuzany Čaputovej prevzali dekréty profesorov naše kolegyne a kolega –  profesorka Dagmar Mudroňová,  profesor Oskar Nagy a profesorka Daniela Takáčová. Habilitovali doc. Jana Výrostková, doc. Ivana Regecová, doc. Mária Vargová, doc. Lukáš Bujňák, doc. Vladimír Hisira, doc. Martin Kožár a doc. Boris Semjon. Všetkým. Ešte raz blahoželáme!

otvorenieAR24_25

Vážené kolegyne a  kolegovia,

úlohou univerzity je prehlbovať jej jedinečné postavenie profesijnej a tvorivej inštitúcie. Zabezpečuje vysokokvalifikované veterinárne, farmaceutické a iné odborné činnosti, praktickú klinickú výučbu i ďalšie odborné činností pre študentov a odbornú verejnosť. Poskytuje profesionálne a špecializované služby pre pacientov v ambulantnej, hospitalizačnej, mobilnej klinickej a laboratórnej činnosti. Všetko v súlade s najnovšími vedeckými a odbornými poznatkami zohľadňujúcimi aktuálne trendy veterinárnej a farmaceutickej profesie. Stálou a veľmi dôležitou úlohou je pre nás pravidelná kontrola dodržiavania indikátorov podľa  Európskeho systému hodnotenia veterinárneho vzdelávania a dodržiavanie požiadaviek na kompetencie prvého dňa, a to nielen v klinických predmetoch. V tejto súvislosti však opakovane vyvstáva požiadavka, aby sme racionálnejšie využívali podmienky na klinickú činnosť v Školskom poľnohospodárskom podniku v Zemplínskej Teplici, v jazdeckom areáli aj v Účelovom zariadenie pre chov a choroby zveri, rýb a včiel v Rozhanovciach. Myslite na možnosti, ktoré reálne máme a využívajte ich na prospech študentov. Mať takéto možnosti nie je na iných školách samozrejmosťou, a my to tak akosi nedoceňujeme či prehliadame.

Pri tejto príležitosti mi dovoľte vyzdvihnúť a poďakovať sa za aktivity vykonávané v univerzitnej lekárni a v iných partnerských lekárňach, ktoré organizuje Spolok košických študentov farmácie a zamestnanci univerzity. Sú zamerané predovšetkým na edukačné a preventívne kampane v lekárňach, či už je to meranie tlaku, hodnôt hladiny cukru, cholesterolu, vyšetrenia znamienok. Snažíme sa v maximálnej miere podporovať tieto aktivity, ktoré sú nevyhnutné na zvyšovanie kompetencií lekárnikov, ale aj na zlepšovanie spoločenského povedomia o hodnote ich práce. V auguste pripravili aj jedinečné podujatie Letná škola farmaceutických zručností, za čo patrí všetkým organizátorom vrúcne poďakovanie.

Uplynulý akademický rok bol množstvom úloh náročný aj pre členov akademického senátu. V priebehu roka bolo vedením pripravených a schválených 6 vnútorných predpisov a návrh systemizácie pracovných miest, ktoré súviseli s zmenami organizačnej štruktúry a zmenami súvisiacimi so štúdiom na našej univerzite. Následne tieto zmeny prešli schválením aj v akademickom senáte, niektoré dokonca opakovane. Moje poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa na príprave a schvaľovaní týchto vnútorných predpisov podieľali.

Rovnako náročný rok je aj za členmi správnej rady, ktorá pod vedením predsedu MVDr. Miroslava Martinčeka vykonáva úlohy vyplývajúce z novely vysokoškolského zákona, ktorý  zmenil spôsob kreovania správnej rady aj zvýšil jej význam vo fungovaní vysokých škôl. Rád konštatujem, že spolupráca s členmi správnej rady je veľmi racionálna a účelná, sledujúca spoločný záujem o fungovanie našej univerzity.

Akademický senát aj správna rada schvaľovali jeden z najzávažnejších dokumentov, ktoré univerzita prijíma. Ide o Dlhodobý zámer Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach na obdobie rokov 2024 – 2029. Bol pripravený a následne prerokovaný na ministerstvom školstva v súlade so štátnym Dlhodobým zámerom vo vzdelávacej, výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti pre oblasť vysokých škôl na roky 2023 – 2028. Prosím zoznámte sa s ním, pretože je odrazovým mostíkom na všetky naše aktivity, zámery i ciele na obdobie šiestich rokov.

Dámy a páni,

domáci, ale aj návštevníci školy registrujú, že súčasťou našich dní sú výrazné rozvojové aktivity. Čulý stavebný ruch sa naozaj týka všetkých. Hoci so sebou prináša aj výrazné zníženie pracovného komfortu, verím, že výsledný efekt bude znamenať pre každého z nás zlepšenie podmienok na prácu a štúdium. Ďakujem vám, že rešpektujete nevyhnutné obmedzenia a aj v takýchto podmienkach podávate špičkové výkony. V ostatnom akademickom roku prebiehali rekonštrukcie pavilónov 4, 6 a 39 za takmer tri milióny eur. Všetky tieto rekonštrukcie sa realizovali z nenávratných finančných príspevkov z operačného programu Kvalita životného prostredia a sú ukončené. V pavilóne 39 bola rekonštruovaná aj poslucháreň, ktorá je tak s kapacitou 208 miest najväčšia na univerzite.

Podarilo sa nám získať aj projekt z Plánu obnovy a odolnosti vo výške 1,6 milióna eur na obnovu spojeného pavilónu 8 a 9 v rámci výzvy na obnovu pamiatkovo chránených budov. Rovnako sa nám podarilo získať štyri projekty z výzvy ministerstva školstva na obnovu pavilónov 1, 2, 3 a 13, pričom pavilón 13 je už skolaudovaný. Stavebné práce sa začali na pavilóne 1 a 2 a čoskoro sa začne aj s prácami na pavilóne 3. V akademickom roku 2023/2024 sa ukončili práce na BSL-3 laboratóriu, priestorov pre materskú školu či obnovy palubovky v telocvični. V priebehu jesene a leta prebehli dve etapy obnovy ciest a chodníkov z prostriedkov získaných z ministerstva školstva. Pred zimou nás ešte čaká výmena plynových kotlov v pavilónoch 10, 11, 32 a 33.

V roku 2024 sa nám podarilo získať finančné prostriedky na výstavbu rozrábkarne zveriny, rekonštrukciu posluchárne v pavilóne 6, ktorá je už ukončená, a na rekonštrukciu koralu pre kone pri pavilóne 7, s ktorou sme práve začali. V roku 2023 a 2024 sa posunuli aj naše účelové zariadenia, ktoré výrazne zlepšili svoje výsledky hospodárenia. S čím ale zápasíme už roky je nevysporiadanie pozemkov na jazdeckom areáli. Tlak majiteľov týchto pozemkov sa stupňuje a ich finančné požiadavky sú pre našu školu neúnosné, čo nám odoberá neskutočne veľa času, energie a aj financií.

V roku 2024 bola vytvorená nová verzia portálu kvality a jeho vývoj pokračuje. Pribudli manuály a pribudli aj nové moduly. Máme tak jedinečný zdroj všetkých zásadných informácií a rôznorodých funkcionalít, ktorý na Slovensku nemá obdobu. Má nám všetkým pomáhať so získavaním a spracovaním informácií a má pomáhať pri odbúravaní byrokratických, dookola sa opakujúcich činností. Nápomocný ale bude len v tom prípade, že budeme obsah tohto portálu   udržiavať aktualizovaný. A to je už zodpovednosť každého tvorivého pracovníka.

Kvalita vysokých škôl je posudzovaná aj na základe spolupráce s vonkajším prostredím, s komunitou, so spoločenskou a podnikateľskou praxou. Naším cieľom je aktívna spolupráca s inštitúciami, organizáciami, združeniami a ďalšími subjektmi mimo univerzity, ktoré môžu významnou mierou zviditeľňovať naše postavenie. V duchu súčasných trendov môžu pozitívne ovplyvňovať smerovanie vzdelávania študentov, výskumnú a odbornú činnosť v oblastiach poskytovaného vzdelávania na univerzite a prispieť k šíreniu a využívaniu nových poznatkov v praxi. Naša univerzita  aktívne pôsobí v rámci Košického klastra nového priemyslu, Inovačného centra Košického kraja a IT Valley. Prioritou zostáva podpora zmysluplných aktivít v rámci Race-to-Zero a zmierňovania negatívneho vplyvu činností univerzity na životné prostredie.

V oblasti internacionalizácie musíme viac posilniť postavenie univerzity v rámci európskeho vzdelávacieho priestoru, získavať a prehlbovať vzájomné vzťahy s partnerskými inštitúciami v zahraničí, zabezpečiť výraznejšiu akademickú mobilitu študentov a zamestnancov, sprístupniť štúdium a prácu na území SR pre zahraničných študentov či pracovníkov.

V nasledujúcom akademickom roku očakávame novely dvoch dôležitých zákonov, a to zákona o vysokých školách a zákona o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania. Mali by odstrániť niektoré nepresnosti  a najmä priniesť úpravu najzásadnejších otázok, ktoré spôsobujú vysokým školám problémy v praxi, javia sa ako neefektívne a komplikujú a predlžujú rozhodovacie procesy. Očakávame vďaka tomu zefektívnenie procesov riadenia vysokých škôl. Predmetom návrhu zákona je najmä úprava pôsobnosti akademického senátu, lehôt na vyhlásenie voľby rektora, spôsobu obsadzovania miest vedúcich zamestnancov verejnej vysokej školy, kreácie správnej rady a kvalifikačných predpokladov na obsadzovanie funkčného miesta docenta a profesora.

Vážené kolegyne a kolegovia, milí študenti,

dovoľte, aby som Vám všetkým ešte raz poďakoval za Váš podiel na úspešnom ukončení akademického roku 2023/2024. V novom roku je pred nami veľa náročných úloh vo všetkých oblastiach fungovania univerzity. Len spoločnými silami ich môžeme zvládnuť. Potrebujeme k tomu vzájomné rešpektovanie, pochopenie a toleranciu, lebo len tak máme predpoklad ich zvládnuť.

Verím, že každý z nás vníma túto univerzitu ako dôležitú súčasť svojho životného príbehu. Kapitoly, ktoré tu píšeme, by mali byť obsažné a zmysluplné, tvorivé a objaviteľské. Občas možno aj napínavé či dobrodružné, nie však tragické. Želal by som všetkým, aby mal každý príbeh po zaujímavej zápletke dobrý koniec s jasným posolstvom o víťazstve skutočných hodnôt. Naša univerzita píše román o existencii veterinárskeho a farmaceutického vzdelávania už so sedemdesiatou piatou kapitolou. Je to úctyhodný rozsah a ja verím, že tie nasledujúce časti nezaostanú v kvalite ani v spoločenskom odkaze a význame.

Prajem nám všetkým pevné zdravie, pracovnú a rodinnú pohodu. Potom určite prídu aj tvorivé myšlienky a chuť realizovať nápady. Študentom želám úspešný akademický rok, prvákom aj rýchlu adaptáciu na akademické podmienky. Verím, že sa nám v novom akademickom roku podarí na našej univerzite udržať atmosféru vzájomnej dôvery a úcty, spolupatričnosti a prajnosti. Robme všetko preto, aby sme boli hrdí na to, kam patríme.

otvorenieAR24_25