Loading...

Oznamy

Moderná medicína = spolupráca medikov a farmaceutov v spoločných tímoch

Moderná medicína = spolupráca medikov a farmaceutov v spoločných tímoch

15.03.2022   Aktuality

Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, Jesseniova lekárska fakulta v Martine Univerzity Komenského, Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Lekárska fakulta Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave v spolupráci so študentskými spolkami (Slovenský spolok študentov farmácie, Spolok košických študentov farmácie a Slovenská asociácia študentov medicíny) zorganizovali 11. marca 2022 celoštátnu súťaž študentov farmácie zameranú na znalosti z klinickej farmácie Clinical Skills Event 2022. Tento ročník CSE prebiehal na dvoch miestach súčasne - na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (pre študentov FaF UK, LF UK a LF SZU) a Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach (pre študentov UVLF, JLF UK a UPJŠ). Súťažia štvorčlenné tímy - dvaja študenti medicíny a dvaja študenti farmácie.

Cieľom projektu Clinical Skills Event (CSE) je podpora rozvíjania vedomostí študentov v oblasti riešenia farmakoterapeutických problémov a ich využitia v klinickej praxi. Ideou projektu je konfrontovať vedomosti a klinické zručnosti študentov farmácie a medicíny v Bratislave, Martine a Košiciach. Na prípadoch z praxe preukazujú svoju schopnosť riešiť farmakoterapeutické problémy a komplexne zhodnotiť terapiu pacienta. Zároveň, je reakciou na zvyšujúcu sa potrebu intenzívnej spolupráce medzi zdravotníckymi profesionálmi, konkrétne farmaceutmi a lekármi, ktorá je predpokladom úspešnejšej a kvalitnejšej liečby. Spolupráca medzi klinickými farmaceutmi a lekármi môže zefektívniť terapiu, znížiť riziko liekových pochybení a vznik nežiaducich účinkov a pozitívne ovplyvniť náklady na liečbu pacienta.

Projekt pozostáva z edukačnej a súťažnej časti. Edukačnú časť predstavujú prednášky odborníkov a workshopy ladené na aktuálne témy:
● úlohy klinického farmaceuta a farmakológa v systéme zdravotníctva,
● medziodborová spolupráca lekárov, farmaceutov a iných zdravotníckych profesionálov,
● výskumná činnosť v odbore klinická farmácia a klinická farmakológia,
● odborná problematika, ktorá študentom obohatí vedomosti z farmakológie a klinickej farmácie a farmakológie,
● workshopy zamerané na rozvíjanie klinických zručností, úvod do riešenia farmakoterapeutických problémov a poskytnutia know-how pre študentov.

Tohtoročné prednášky s diskusiou boli na témy Obraz klinické farmacie v ČR, prednášajúca PharmDr. Jana Gregorová, PhD. a Klinická farmakológia v Nemocnici Ružinov, prednášali MUDr. Katarína Jurečková a MUDr. Anna Poizlová.

Súťažná časť podujatia bola rozdelená na tri kolá.
● V prvom kole študenti v tímoch počas časového limitu odpovedali na pripravené otázky. Tým sa otestovali ich vedomosti a zručnosti z klinických odborov potrebných pre farmaceutov a lekárov.
● V druhom a treťom kole tímy zložené zo študentov medicíny a farmácie riešili kazuistiky, v ktorých uplatnili a rozšírili si svoje vedomosti z klinickej farmakológie, farmácie a farmakoterapie, ako aj patobiochémie, patofyziológie, patológie a pod.

V kazuistikách sa riešia farmakoterapeutické problémy a príčiny ako sú interakcie liečiv, nežiaduce účinky liekov, neúčinná/nadbytočná farmakoterapia a farmakoterapia rizikových skupín pacientov a vyhodnocujú sa návrhy intervencií farmaceutov a ich implementácia do praxe lekármi. Nechýba ani komplexné zhodnotenie zdravotného stavu pacienta, lekárskej biochémie a diagnostiky.

Zadanie kazuistík bolo pripravené v spolupráci s odborníkmi z praxe, lekárnikmi, klinickými farmaceutmi, klinickými farmakológmi, a lekármi. Študenti mali počas riešenia druhého kola prístup k informačným zdrojom (internet, odborné publikácie...), čomu bola prispôsobená náročnosť kazuistík. Jednotlivé štvorčlenné tímy boli zložené z dvoch študentov farmácie a dvoch študentov medicíny. Riešenia kazuistík jednotlivých tímov boli označené tak, aby sa pri vyhodnocovaní zabezpečila anonymita súťažiacich a objektívnosť hodnotenia riešení. Na základe najvyššieho počtu získaných bodov sa určia víťazné tímy.

Tímy na prvých troch miestach budú odmenené knižnými publikáciami a pohármi. Členovia víťazného tímu navštívia Oddelenie klinickej farmakológie Internej kliniky Fakultnej nemocnice Nitra a oboznámia sa s prácou a spoluprácou klinického farmaceuta s klinickým farmakológom, či inými zdravotníckymi profesionálmi. Účastníkom je po skončení projektu zarátaná účasť do Certifikátu aktívneho študenta (CAŠ).

Prínos projektu pre študentov:
● vytvorenie príležitosti na rozvíjanie medziodborovej spolupráce medzi študentmi zdravotníckych odborov (farmácie a medicíny)
● rozšírenie a prehĺbenie zručností pre komplexné zhodnotenie zdravotného stavu pacienta, diagnostika, identifikácia a prioritizácia klinických problémov a cieľov liečby, hodnotenie farmakoterapie a jej rizík s využitím informačných zdrojov a elektronických databáz,
● možnosť vyskúšať si v praxi svoje vedomosti z klinickej farmácie, farmakológie, a pod. na reálnych kazuistikách, pričom sú ich riešenia konzultované s klinickými farmaceutmi a klinickými farmakológmi.

Prínos projektu pre fakultu:
● prispenie k vzdelávaniu a výchove budúcich farmaceutov a lekárov,
● podpora spolupráce medzi farmaceutmi a lekármi už počas štúdia

Koordinátori CSE: Natália Hromníková (Slovenský spolok študentov farmácie), Natália Krajčírová (Slovenský spolok študentov farmácie), Igor Ontek (Spolok košických študentov farmácie), Viktória Pogányová (Spolok košických študentov farmácie), Martin Duránik (Spolok medikov mesta Košice), Dominika Hetnerovičová (Martinský klub medikov), Patrik Filko (Bratislavský spolok medikov), Alexandra Baloghová (Spolok medikov Slovenskej zdravotníckej univerzity), Sylvia Štenclová (Spolok medikov Slovenskej zdravotníckej univerzity).

Odborní garanti: PharmDr. Peter Takáč, PhD., PharmDr. Monika Fedorová, PhD., PharmDr. Zuzana Kiliánová, PhD., Mgr. Gabriel Dóka, PhD., prof. MUDr. Jana Plevková, PhD., MUDr. Mgr. Ivana Jochmanová, PhD., MUDr. PharmDr. Zuzana Javorová-Rihová, doc. PharmDr. Andrea Gažová, PhD., doc. MUDr. Peter Jackuliak, PhD., MPH, 

Súťaž podporili: Slovenská lekárnická komora, Grada, Herbert Syrups - pitný režim, Infinit Medstyle, Medicaluniforms.

CSE

CSE     CSE

CSE     CSE

CSE     CSE