Loading...

Oznamy

#zamodruoblohu

06.09.2021   Aktuality

V utorok 7. septembra 2021, si pripomenieme Svetový deň čistého ovzdušia. Tohtoročným heslom kampane OSN je „Zdravé ovzdušie, zdravá planéta“. Napriek tomu, že pre ľudí je vzduch nevyhnutný pre život, mnoho z nás nespája znečistené ovzdušie s kvalitou nášho zdravia. Na Slovensku sa za posledné desaťročia kvalita ovzdušia výrazne zlepšila, stále však nájdeme územia, kde je stav neuspokojivý a znečistenie v ovzduší predstavuje riziko pre ľudské zdravie a stav prírodných ekosystémov.

Významnými zdrojmi znečisťovania ovzdušia na Slovensku sú okrem priemyslu a energetiky aj vykurovanie domácností tuhými palivami a cestná doprava. Ide o oblasti, v ktorých zohráva dôležitú úlohu správanie, resp. je nevyhnutná zmena správania jednotlivcov. Príčinou môže byť nedostatok informácií a poznania súvislostí. To ako cestujeme, ako vykurujeme, ako sa stravujeme, čo nakupujeme, ovplyvňuje prostredie okolo nás a našu kvalitu života.

Kvalita ovzdušia je častokrát neviditeľnou témou. Pomôžte nám spoločnými silami spraviť z neviditeľného problému prioritu a dostať kvalitu ovzdušia do popredia záujmov. Dajte nám o sebe vedieť prostredníctvom hashtagu #zamodruoblohu na sociálnych sieťach.

Aktivita je organizovaná v rámci projektu LIFE IP - Zlepšenie kvality ovzdušia.

Viac informácií nájdete na www.populair.sk

Aktuálny stav kvality ovzdušia sa dozviete na www.dnesdycham.sk

Sledovať môžete na: Facebook | LinkedIn | Twitter | YouTube