Loading...

Oznamy

Pamätáme a nezabúdame

Pamätáme a nezabúdame

25.01.2022   Aktuality

Viac ako osem desaťročí ubehlo od udalostí, ktoré dostali názov holokaust. Hľadanie nepriateľa a rozdúchavanie  nenávisti viedli ku genocíde s miliónmi obetí.Celý svet si preto 27. januára pripomína obete holokaustu.

"Dnes ešte žijú poslední preživší týchto hrôz, a predsa zažívame časy, že sú zľahčované, spochybňované a dokonca popierané. Čoho sa dožijeme o pár rokov? Dnes sa napríklad nájdu takí, ktorí sa snažia boj s pandémiou porovnávať s holokaustom. Neuvedomujú si, že v polovici 20. storočia, ktoré malo byť storočím nebývalého pokroku, sa stačilo narodiť do „nesprávnej“ rodiny, aby vtedajšie režimy poslali ľudskú bytosť do tábora smrti. Ľudstvo nesmie na tieto hrôzy zabudnúť, inak sa, napriek existencii desiatok tisíc priamych svedectiev a dôkazov, budú šíriť  klamstvá skryté za „iný názor“," píše sa v liste predsedu Ústredného zväzu židovských obcí na Slovensku (ÚZŽNO) Richarda Dudu, ktorý adresoval verejnosti v súvislosti s iniciatívou #WeRemember2022.

Vo svete už niekoľko rokov existuje iniciatíva #WeRemember2022 - pamätáme a nezabúdame. Každoročne sa s týmto nápisom odfotia známi ľudia - športovci, umelci, politici a aj my všetci – bežní občania, ktorí súhlasíme s mottom iniciatívy – Učme sa z minulosti, aby ochránili budúcnosť. Všetci tí, ktorým záleží na tom, aby sa ľudstvo poučilo z chýb minulých a aby sa fatálne zlyhania neopakovali, sa v týždni od 20. do 27. januára odfotia držiac v ruke nápis  #WeRemember2022 a fotografiu zverejnia na sociálnych sieťach . V minulosti tak urobili mnohé známe osobnosti, medzi nimi pápež František, vrcholní predstavitelia EÚ, prezidenti desiatok štátov a najmä milióny občanov po celom svete.

Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach sa pripája k iniciatíve #WeRemember2022. Pamätáme a nezabúdame, pretože len tak môžeme ochrániť našu budúcnosť. Vážime si pamiatku ľudí, ktorí ukázali odvahu, ľudskosť a zachránili život známych i neznámych ľudí. Spomíname s úctou na tých, ktorí nemali šťastie a skončili svoje životy bez toho, aby mohli svojim blízkym povedať, ako ich mali radi. Nesmieme zopakovať temnú časť našej histórie.  

Ak chcete spoznať príbehy ľudí, čítajte na stránke občianskeho združenia Post Bellum SK alebo počúvajte pravidelné relácie Slovenského rozhlasu Encyklopédia spravodlivých s autentickými svedectvami Slovákov, ktorí zachránili Židov pred holokaustom alebo Osudy, ktoré písalo 20. storočie o osudoch najzaujímavejších pamätníkov, ktorých sa dotkli veľké míľniky dvadsiateho storočia.


rektorka UVLF Jana Mojžišová