Loading...

Oznamy

Hon na líšku má víťaza

19.10.2021   Aktuality

Záver jazdeckej a poľovníckej sezóny prináša každý rok slávnostná Hubertova jazda. Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach spolu s Mestom Košice ju organizovali v piatok 15. októbra 2021. Hubertova jazda vzdáva česť jazdcom, športovcom a koňom, ktoré celý rok slúžia človeku, reprezentujú ho a pomáhajú mu v jeho práci. Koná sa na počesť svätého Huberta - patróna poľovníkov a jazdcov.

Súčasťou Hubertovej jazdy 2021 bol aj tradičný „hon na líšku“, na ktorý vyrazili jazdci po slávnostnej ceremónii v centre Košíc. Hon na líšku sa konal v lesoch v okolí Bankova. Jeho víťazom sa stal Matúš Štefko z košického oddelenie jazdnej polície odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru SR. Víťazný pohár mu po pretekoch odovzdali rektorka UVLF Jana Mojžišová a primátor mesta Košice Jaroslav Polaček. Gratuláciu k víťazstvu pridali aj veliteľ oddelenia jazdnej polície Košice npor. Mgr. Marcel Kellner, špecialistka odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru SR Mgr. Martina Idešicová a vedúci Jazdeckého areálu UVLF MVDr. Marián Pavľak. Oddelenie jazdnej polície sídli v Jazdeckom areáli UVLF na Popradskej ulici. 

hon_na_lisku
Víťaz honu na líšku Matúš Štefko s primátorom Košíc a rektorkou UVLF

Symbolický hon na líšku, ktorú predstavuje jeden z jazdcov označený líščou kožušinou alebo chvostom, sa uskutoční v košických lesoch v okolí Bankova na vopred pripravenej trase. Tú pozná len líška. Pre jazdcov je pripravených množstvo prekážok. Jazda  trvá dve až tri hodiny a preverí sily jazdcov aj koní. Vedúcim jazdcom je master, jeho pokyny musia všetci jazdci rešpektovať. Spravidla je to najstarší a najskúsenejší jazdec. Master je ten, kto jazdu začne aj ukončí. Víťazom jazdy sa stane ten, komu sa podarí chytiť líšku, čo nie je jednoduché, pretože kožušinu musí víťaz strhnúť v plnom cvale. 

hon_na_lisku
Zľava veliteľ oddelenia jazdnej polície Košice npor. Mgr. Marcel Kellner, Matúš Štefko, špecialistka  odboru kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru SR Mgr. Martina Idešicová a vedúci Jazdeckého areálu UVLF MVDr. Marián Pavľak

hon_na_lisku     hon_na_lisku

hon_na_lisku