Loading...

Oznamy

Jazdci na koňoch pozdravia centrum Košíc

Jazdci na koňoch pozdravia centrum Košíc

14.10.2021   Aktuality

Záver jazdeckej a poľovníckej sezóny prináša každý rok slávnostná Hubertova jazda. Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach spolu s Mestom Košice ju pripravujú na piatok 15. októbra 2021. Hubertova jazda vzdá česť jazdcom, športovcom a koňom, ktoré celý rok slúžia človeku, reprezentujú ho a pomáhajú mu v jeho práci. Koná sa na počesť svätého Huberta - patróna poľovníkov a jazdcov.

Slávnosť sa začne sprievodným programom v réžii Mesta Košice už od 11.30 hod. v parku pri Štátnom divadle O dobrú náladu sa postarajú muzikanti zo Základnej umeleckej školy na Jantárovej ulici, prácu s dravcami predvedie sokoliarska skupina Horus Košice a Mestské lesy Košice predstavia bohatstvo a krásu hôr, ktoré obklopujú krajské mesto.

Presne na poludnie sa stretnú jazdci na koňoch pri bronzovej soche žrebca Arda uprostred areálu Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, odkiaľ sa v sprievode vyberú po Komenského a Hlavnej ulici až pred Štátne divadlo. Tu bude o 13. hodine nástup jazdcov so slávnostnými fanfárami a zaznie reglement Hubertovej jazdy. Po dekorácii koní sa jazdci vydajú na tradičný „hon na líšku“.

Symbolický hon na líšku, ktorú predstavuje jeden z jazdcov označený líščou kožušinou alebo chvostom, sa uskutoční v košických lesoch v okolí Bankova na vopred pripravenej trase. Tú pozná len líška. Pre jazdcov je pripravených aj množstvo prekážok, aby im úlohu sťažili. Jazda  trvá dve až tri hodiny a preverí sily jazdcov aj koní. Vedúcim jazdcom je master, osoba takmer posvätná, ktorej pokyny musia všetci jazdci rešpektovať. Spravidla je to najstarší a najskúsenejší jazdec. Master je ten, kto jazdu začne aj ukončí, keď dá jazdcom povel na začiatok honu na líšku. Víťazom jazdy sa stane ten, komu sa podarí chytiť líšku – čo nie je jednoduchá úloha, pretože líščiu kožušinu musí víťaz strhnúť v plnom cvale.  

Program:
11.30   Sprievodný program pred Štátnym divadlom Košice v réžii Mesta Košice
12.00   Nástup jazdcov okolo sochy Arda v areáli UVLF na Komenského ulici
12.30   Sprievod mestom – presun jazdcov a kočov z areálu UVLF po Komenského a Hlavnej ulici k Štátnemu divadlu
13.00   Slávnostný nástup pred Štátnym divadlom a dekorácia jazdcov
13.30   Odchod jazdcov z Hlavnej ulice a „lov na líšku“ v lesoch v okolí Bankova